Ministerstvo životního prostředí v červenci zamítlo odvolání firmy proti zpřísnění podmínek pro provoz továrny, o kterém rozhodl jihomoravský úřad. Nové podmínky mají vést k omezení zápachu.
Odpověď mozku na zápach je podvědomá a velmi rychlá, popisují vědci. Čich je důležitý pro schopnost vyhnout se nebezpečí, někdy zřejmě i důležitější, než zrak nebo sluch.
Podle posledních údajů Českého statistického úřad spotřeboval každý Čech předloni v průměru 241,7 litru kravského mléka nebo produktů z něj a 0,1 litru mléka kozího.
„V této elektronické formě již poradnu oslovilo více než 250 pacientů, z toho jsme nakonec k endoskopickým a dalším vyšetřením pozvali přes 60 z nich,“ řekla primářka Urbánková.
Valašské Meziříčí||Jakub Troníček|Zprávy z domova|Původní zpráva
Začátkem roku totiž z jejího areálu unikly do ovzduší zatím neznámé látky. A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá.
„Chceme bydlet ve zdravém prostředí. Nechceme být odkázáni na počasí a větrat podle toho, odkud zrovna fouká vítr. Zvláště večer, v noci, ráno nebo o víkendech se to nedá,“ uvedl jeden z organizátorů.
Limity pro intenzitu zápachu nejsou legislativně upravené. Ministerstvo životního prostředí ale stanovit limity pro zápach nechce. Podle něj se to v minulosti neosvědčilo.
Češi, a to zejména v oblasti vrcholových partií Krušných hor, nejčastěji popisovali zápach ze spalování dřeva nebo uhlí. Menší lokální zdroje znečištění na německé straně potvrdily i měřicí přístroje.
Odér se šíří z výrobny krmiva v Chrášťanech u Prahy. V posledních době nespokojenost lidí roste, jak ukazuje aplikace pro hlášení zápachu. Firma investuje do technologií, které to mají zlepšit.
Na začátku nebylo slovo, ale pes. Alespoň v případě Lubomíra Satory. Muž, který kdysi podnikal v zemědělství, dnes cvičí pátrací psy, kteří pomáhají hledat pohřešované.
Lidé v okolí se nemusí obávat zdravotního nebezpečí. „Látka nebezpečná není, už jenom proto, že se jedná o jednu ze základních aminokyselin, používá se do potravy," sdělila mluvčí pražských hasičů.
Na nebi panorama průmyslového areálu s kouřícími komíny a na zemi páchnoucí laguny dehtových kalů, ale i zahrádky a lesy. To je Vřesová u Sokolova, místo, kam mají svážet jedovatý odpad z Ostravska.
Likvidaci ostravských ropných lagun brzdí škodliviny, které se během prací uvolňují do ovzduší. Obyvatele blízkého sídliště trápí silný zápach. Sanace lagun přitom bude trvat minimálně do konce roku.
Říká se, že když smrdí kanály, bude pršet. Pokud by tohle pravidlo platilo beze zbytku, propršela by ve Vlašimi podle místních většina jara a léta. Lidé v jedné části města si stěžují na silný zápach z kanálů a dokonce kvůli tomu sepsali petici. Radnice to chce řešit instalací bio filtru pohlcujícího pachy.
V podchodu pod nádražím voní oříšky, nedaleko naopak nelibě páchne pomočená zeď. Brněnští studenti sestavují takzvanou čichovou mapu jihomoravské metropole. Záznam může přidat každý, zatím se jich sešlo několik stovek. Studenti je na jaře vyhodnotí a předloží zástupcům brněnského magistrátu s výzvou, aby se pokusil vybraná místa zlepšit. K vonícím místům pak chtějí organizovat vycházky.
Stále více lidí v německých Krušných horách si stěžuje na zapáchající vzduch vanoucí z Česka. V loňském roce dostalo saské ministerstvo životního prostředí 171 stížností, což je dvakrát více než v roce 2015.
Nepříjemný zápach trápil v posledních týdnech obyvatele Českého Meziříčí na Rychnovsku. Jeho původcem byly zbytky řepy, které po vybagrování usazovacích nádrží začaly hnít. Vedení obce společně s cukrovarem pracuje na tom, aby se v budoucnu podobná situace už neopakovala. V Českém Meziříčí navíc vznikne takzvaná čichací komise, která má zjišťovat původce zápachu.
Aceton a barvy rozhádaly malebnou vesnici Pocinovice na Chodsku. Na jejím okraji vyrostla kovodílna s lakovnou a chemické pachy vadí rodinám v okolí natolik, že s majitelem firmy už šest let válčí. Za pár týdnů skončí zkušební provoz a podle úřadů je dosud všechno v pořádku. Lidé si to nemyslí, ale to je asi tak všechno, co s tím můžou dělat.
Desítky obcí žádají, aby se změnil zákon o ochraně ovzduší. Obyvatele obtěžuje nepříjemný zápach z velkovýroben a velkochovů. Podle starostů chybí limity pro koncentrace zápachu, který už je neúnosný. O změnu se pokusí skupina senátorů.
Středočeský krajský úřad zakázal výrobu v nymburské zinkovně Azos. Firma už dva roky čelí stížnostem místních kvůli silnému zápachu, který se šíří městem. Podle úředníků musí společnost také zaplatit pokutu 300 tisíc korun, protože porušila podmínky, díky nimž získala stavební povolení. Obě rozhodnutí jsou zatím nepravomocná.
Obyvatelé Nehvizd u Prahy řadu měsíců obtěžuje údajný zápach z tamní výrobny zeleninových chipsů. Ta přitom provoz zatím jen testuje a tvrdí, že se ze strany městyse jedná o účelovou likvidaci podnikatelského záměru.
Ve velkokapacitním vepříně v kroměřížské části Těšnovice chová zemědělský podnik zhruba 22 tisíc prasat. Po modernizaci za stovky milionů korun jich tam chce dostat až 35 tisíc. Desítky let je nechtěným koloritem blízkého okolí typický zápach vepřína, chystané rozšíření ale budí nové obavy těšnovických i kroměřížských obyvatel. Nejen z ještě většího zápachu ale i hluku nákladních aut, prašnosti nebo znečištění spodních vod.
Německé obce v Krušnohoří si už více než 10 let stěžují na zápach, který přichází z české kotliny. Řadě lidí způsobuje zdravotní potíže, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost a v krajních případech i krvácení z nosu. Do města Olbernhau u českých hranic dnes přijela německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová, aby se v místní restauraci setkala s občanskými sdruženími, která se s "českým zápachem" nehodlají smířit.
Informace o zápachu na saské straně Krušných hor by měly do Česka přijít rychleji. Šéf resortu Richard Brabec z hnutí ANO se na tom dohodl se svým saským protějškem Thomasem Schmidtem. Obyvatelé saských obcí si na zápach stěžují už delší dobu. Podle nich pochází z chemických podniků na české straně.
Přes Krušné hory se údajně do Německa šíří z českých továren nepříjemný zápach, který působí tamním obyvatelům zdravotní problémy. Připomíná prý kočičí výkaly a tak mu říkají „kočičí pach“. Sasové kvůli tomu interpelují u svého ministra životního prostředí. Ten se dnes schází se starosty německých obcí a příští týden míří za ministerským kolegou do Prahy.