Západ

Útok USA? Přiměřená odpověď, reaguje Západ. Agrese pod smyšlenou záminkou, vzkázal Putin

| ČTK, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

SLEDOVALI JSME ONLINE. Vhodná a přiměřená reakce i rozkol mezi USA a Ruskem. Světové velmoci reagují na zásah USA v Sýrii. „Volám na všechny civilizované země, aby se k nám přidaly, abychom ukončili vraždění a prolévání krve v Sýrii,“ řekl Donald Trump na tiskové konferenci, kde oznámil útok na syrské letiště nedaleko Homsu. Podporu mu vyjádřila řada západních zemí a politiků, přidal se Izrael, Saudská Arábie nebo syrská opozice. Rusko ale upozornilo, že nálety mohou zmařit snahy v boji proti terorismu v Sýrii a zasáhnou rusko-americké vztahy.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Němci neutíkali jen z Východu. Ze spolkové republiky emigrovalo do NDR půlmilionu lidí

Berlínskou zeď nechali komunisté postavit proto, aby jim občané přestali utíkat z jejich socialistického ráje. Stavba zdi exodus výrazně utlumila, ovšem nezastavila. Za celou padesátiletou existenci NDR utekly na Západ více než čtyři miliony lidí. To jsou poměrně známá čísla. Že se ale emigrovalo i v opačném směru - tedy ze západu do východního Německa, už tolik známé není.

| ČTK |Zprávy z domova

Opozice o české zahraniční politice: Je slabá, nesrozumitelná, riskantní a směřuje na východ

Česká zahraniční politika je slabá a nesrozumitelná, řekl v pátek ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Podle Františka Laudáta (TOP 09) směřuje na východ, což je podle něho riskantní. Pravice volá po širší debatě politických sil, z níž by vzešla shoda na cílech zahraniční politiky. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že páteční sněmovní diskusi za takové jednání nepovažuje.

|Petr Vavrouška, Vít Pohanka, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Nelegálních migrantů rapidně přibývá, přes Česko se snaží dostat na Západ

V Česku za poslední měsíce dramaticky přibylo nelegálních běženců. Chtějí se odsud dostat na Západ, kde na ně podle jejich představ čeká lepší život. Jen za první čtyři měsíce tohoto roku cizinecká policie zadržela 870 cizinců, kteří mířili do Německa. To je dokonce o 150 migrantů více, než se snažilo do Spolkové republiky dostat za celý minulý rok.

|Martin Dorazín, Alice Kottová, Eva Presová, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Libyjci chtějí vybudovat islámskou demokracii

V Libyi se formují úřady nového státu a politického systému, který má nahradit pouštní socialismus svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. Někteří pozorovatelé se obávají vlivu islámských radikálů na nezkušenou a mladou libyjskou společnost. Jaký politický model vlastně Libyjci chtějí, v Tripolisu zjišťoval zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

|Břetislav Tureček, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Bahrajn opouštějí občané západních států

Britové působící v Bahrajnu by se dnes měli pokusit opustit tuto zemi. Vyzvalo je k tomu britské ministerstvo zahraničí v reakci na stupňující se nepokoje v ostrovním státě. Pro Brity, kterým se nepodaří dostat pryč komerčními spoji, vypraví Londýn zvláštní letadla. Také Spojené státy už nabídly možnost odjezdu rodinám diplomatů a zaměstnanců americké vojenské základny v Bahrajnu. Tato země patří ke klíčovým oporám amerického vlivu v oblasti Perského zálivu.