Hnutí SPD je podle politologa Lukáše Jelínka ohroženo ze dvou směrů. „Na jedné straně tady má sílící hnutí ANO. Zároveň tady máme nové, řekněme radikální, strany,“ říká.
„Pokud Spojené státy takové plány uskuteční, budeme to považovat za ukončení jednostranného ruského moratoria na rozmisťování zbraní krátkého a středního doletu,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin.
„Tohle není Putinova válka proti Ukrajině. To je válka Ruska a ruského imperialismu a kolonialismu,“ tvrdí filozof a historik Petr Hlaváček z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Pro Čechy je nejatraktivnější značka „střed“. Nejvíce se jim líbí možnost vytvářet komunikační kanál mezi Západem a Východem. Ukazují to data projektu Rozděleni Evropou.
„Nečelíme velmoci. Rusko je středně silnou mocností, která má jaderné zbraně, ale jejíž HDP je mnohem menší než u Evropanů, nižší než Německa a Francie,“ řekl Macron v rozhovoru s deníkem Le Parisien.
Ruské ministerstvo zahraničí také uvedlo, že v posledních dnech zesílily pokusy „ukrajinských ozbrojenců“ proniknout na území Ruska, všechny ale byly odraženy.
Zatímco v loňském projevu šéf Kremlu naznačil, že o výsledku války ještě není rozhodnuto, a působil podrážděně, letos z něj vyzařovala jistota, že Rusko překonalo kritický bod.
23:33
Peking||Ondřej Čížek|Ekonomika|Svět ve 20 minutách
Vlivem velmocenských sporů význam Světové obchodní organizace slábne a Čína usiluje o vytvoření alternativní obchodní architektury: izolované od vlivu Spojených států a orientované na rozvojový svět.
„Na ruské straně je patrný posun techniky, který ovšem může znamenat pouze to, že budou upevňovat své pozice v okupované části Ukrajiny,“ říká Zdeněk Petráš, plukovník z Univerzity obrany v Brně.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem během svých monologů slavnostně prohlásil, že ruská ekonomika nyní roste nejrychleji v Evropě.
Vyloženě hitlerovské signály slyšíme dnes z Ruska. Je to přece prezident Putin, který otevřeně říká: „Neznám lepší způsob ochrany vlastních hranic, než je jejich rozšíření!“
„Existuje dynamika zemí Jihu, které chtějí stvrdit svou identitu a zároveň profitovat z výhodných ekonomických vztahů,“ všímá si politolog Bertrand Badie.
„Dnes už je HDP vyšší než před útokem v podobě západních sankcí,“ řekl Putin, kterého citovala agentura Reuters. „Očekáváme, že se letos HDP zvýší nejméně o 3,5 procenta,“ dodal prezident.
„Tato dohoda je tedy opravdu žádoucí pro to, aby Ukrajinci netrpěli rozbitím infrastruktury. Mělo se to ale stát už dávno, a ne dohodu projednávat teprve nyní,“ namítá politický geograf Baar.
„O město se vedou intenzivní boje od roku 2014. Za tu dobu se tam Ukrajině podařilo vytvořit velmi dobré obranné pozice, proto tam ruská armáda v posledních týdnech utrpěla obrovské ztráty,“ doplňuje.
Boj země za svrchovanost v nynější „speciální vojenské operaci“, jak Moskva nazývá svou válku proti Ukrajině, má podle prezidenta „bez jakéhokoliv přehánění národně osvobozovací charakter“.
„Promeškáme-li příležitost zachovat naši podporu Ukrajině, příští rok by mohl být pro Moskvu ještě příznivější. Tento rok je klíčový pro položení základů úspěchu, příští rok bude složitější,“ uvedl.
Recep Tayyip Erdogan stojí v čele Turecka již přes dvacet let a do dalšího století republiky chce vkročit s novými ambicemi. Jak se postaví vůči odkazu otce zakladatele Atatürka je ale otázkou.
Jedním z hesel sametové revoluce bylo Zpátky do Evropy, a to nejen politicky, ale také ekonomicky. „Dohnat Západ“ se ovšem Česku nepodařilo ani za více než 30 let, míní hosté podcastu Chyba systému.
Jaké další plány má Izrael? Ví někdo, co bude s územím a s Palestinci dále? Analytik Břetislav Tureček vysvětluje roli Turecka v konfliktu i to, jak Izrael a Palestinu vnímal Karel Schwarzenberg.
Domnělé vytváření „mostů“ mezi Západem a Východem je podle politologa Jiřího Peheho cesta do pekel. Jak se dívá na současnou mapu Evropy, popsal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
„Neříkám, že se z Turecka stane stát s právem šaría, ale mění se. Takhle musíme na tureckou zahraniční politiku nahlížet. Obecně sílí protizápadní narativ,“ říká politolog Gökhan Bacik.
Západ posílá těžké zbraně na Ukrajinu pozdě, myslí si americký generál Ben Hodges. Pro iROZHLAS.cz uvedl, že si prodlevu vysvětluje obavou z možné ruské eskalace. To ale podle něj není omluva.
„Obvykle nejlepší způsob, jak úplně odpálit most, není udělat do něj díru, ale zasáhnout infrastrukturu,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký generál ve výslužbě.
Sergej Medvěděv není jediný ruský opozičník, který obviňuje Západ, že včas nezlikvidoval Putina a nezajstil v Rusku demokracii. Podobné motivy jsou často přítomny i u výrazných exilových publicistů.
„Válka je dynamický fenomén. Čím víc budou Ukrajinci váhat, tím víc bude proruská klika na Západě křičet, že nemá smysl Ukrajinu podporovat,“ komentoval pro iROZHLAS.cz odborník Jan Šír.