Západní Německo

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Německo je sjednocené 26 let. Východ země ale nadále zaostává, i kvůli xenofobním tendencím

Před 26 lety se sjednotilo západní a východní Německo. Ovšem i po více než čtvrtstoletí je nová spolková republika stále rozdělená. Podle aktuální zprávy o stavu německé jednoty jsou to nyní zejména narůstající xenofobní tendence na východě země, které opět zdůrazňují hranici mezi východním a západním Německem. A jak varuje vládní zmocněnkyně Iris Gleickeová, může to mít do budoucna vážné důsledky.

Před padesáti lety padl Hurstův sporný gól. Záhada kolem triumfu Anglie na MS 1966 žije dodnes

|Jan Kaliba, Radek Šamša |Fotbal

Jedné z největších záhad světového fotbalu je dnes padesát let. O vítězství Angličanů na domácím mistrovství světa rozhodl kontroverzní gól Geoffa Hursta z prodloužení. Dnes už by technologické pomůcky okamžitě určily, jestli po jeho střele míč přešel čáru západoněmecké branky, nebo nepřešel. Ale 30. července 1966 rozhodovaly jen oči sovětského sudího, a tak už půl století je o čem vášnivě debatovat.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Státem řízený dopingový program fungoval i v někdejším Západním Německu

Medaile z vrcholných sportovních akcí podpořené dopingem nevozili jen východoněmečtí sportovci. Podle studie Humboldtovy univerzity dopingový program systematicky podporovala také vláda v Bonnu. Anabolické steroidy, testosteron nebo estrogen se využívaly hlavně v 70. letech. Historie státem řízeného dopingu sahá podle studie až do roku roce 1949.