zastupitelé

| ČTK |Zprávy z domova

Zastupitelé Prahy 5 chtějí odvolat starostu Klímu. Důvodem je dlouhodobá nespokojenost, tvrdí

Zastupitelé na Praze 5 zažádali o svolání mimořádného jednání zastupitelstva, na kterém chtějí odvolat starostu Radka Klímu z TOP 09. Žádost, kterou má k dispozici ČTK, podepsalo 17 ze 45 zastupitelů včetně těch z vládnoucí koalice TOP 09, ANO, ODS a Demokratů Jana Kasla. Zastupitelé TOP 09 vyzvali Klímu k odstoupení před necelými dvěma týdny s tím, že pokud to neudělá, svolají mimořádné jednání zastupitelů, kde navrhnou jeho odvolání. Termín jednání nyní ale musí vybrat starosta. Vyjádření Klímy ČTK zjišťuje.

Drábová jako tvář STAN. Kampaň vede ve volném čase, zdůrazňuje Gazdík

| ČRo |Zprávy z domova

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je tváří předvolební kampaně Starostů a nezávislých (STAN). Hospodářské noviny ale upozorňují na kolizi v české legislativě – podle služebního zákona sice Drábová jako vysoce postavená úřednice v krajských volbách kandidovat smí, podle volebního zákona však nesmí získat mandát.

|Tomáš Kremr |Regiony

Brněnští zastupitelé si schválili program, rozpadlá koalice vládne dál

Brnu dál vládnou zastupitelé z rozpadlé koalice hnutí ANO, Žít Brno, zelených a lidovců. Na dnešním jednání si schválili program, a to i přesto, že většina lidovců hlasovala proti. Jednání nakonec umožnil hlas zastupitele Daniela Rychnovského z KDU-ČSL. Podle něj včerejší odstoupení jeho tří stranických kolegů z rady nesmí ovlivnit fungování města.

|Simona Bartošová, Veronika Neprašová, Filip Titlbach |Regiony

Praha bude příští rok hospodařit s 59 miliardami, nejvíce peněz dá na dopravu

Praha bude příští rok hospodařit s 58,7 miliardy korun, na straně příjmů přitom počítá jen s bezmála 44 miliardami. Zbytek pokryje z dotací od státu. Rozpočet po více než šestihodinové diskusi odsouhlasili zastupitelé na posledním letošním jednání. Nejvíce peněz město příští rok dá na dopravu, více prostředků než letos pak vyhradilo třeba na školství a také pro jednotlivé městské části. Na návrh opozice se dodatečně ubraly peníze z běžných výdajů a přidaly na investice. Celkem jde o 680 milionů korun.

| ČTK, Vlasta Gajdošíková |Regiony

Frenštát pod Radhoštěm uspěl s ústavní stížností ve sporu o milionovou pokutu

Smlouvy uzavírané obcí mohou starostové zpřesňovat, pokud jejich zásadní body předem schválili zastupitelé. Řekl to Ústavní soud, který tak vyhověl stížnosti města Frenštát pod Radhoštěm. To vymáhalo smluvní pokutu milion korun po developerovi, který údajně nesplnil podmínky kupní smlouvy na pozemky. Firma tvrdila, že ujednání o pokutě je neplatné, protože ho neschválilo zastupitelstvo, ale jen starosta. Ústavní soud se ale zastal města. O pokutě teď bude rozhodovat okresní soud.