Ministerstvo zahraničních věcí na twitteru Rusko vyzvalo, aby respektovalo lidská práva a svobody. „Jsme znepokojeni opětovným masovým zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě," stojí v příspěvku.
Policie od úterní noci podniká rozsáhlé razie v bytech účastníků demonstrace v Moskvě, kteří protestovali proti údajně diskriminačním praktikám moskevské volební komise.
„Dělám to proto, že chci, aby vláda něco dělala. Mám na týden dovolenou. Bude-li potřeba víc, zařídím si to,“ řekl BBC 42letý Ben Moss v táboře na Waterloo Bridge.
„Každý den je zatčeno 80 až 90 našich členů, vláda vytváří před volbami atmosféru strachu,“ řekl agentuře AFP generální tajemník Bangladéšského islámského společenství (Džamáate islámí).
Vítězný oblouk, jedna z nejznámějších pařížských památek, utrpěl v sobotu značné škody. Po překvapivě násilném protestu na něm zůstaly nasprejované nápisy a poničené sochy.
Dvacet sedm členů zimbabwského opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) bylo v sobotu předvedeno před soud a čelí obvinění z podněcování k veřejnému násilí.
Turecká policie zatkla v Istanbulu 20 lidí, které podezírá z napojení na Islámský stát. Podle policie zadržení plánovali teroristický útok v Istanbulu kolem silvestrovské půlnoci.
Soud zrušil pokutu ministerstvu vnitra za zveřejnění záznamu ze zatýkání Jany Nečasové, dříve Nagyové. Pokutu ministerstvu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů.
Ruské úřady v sobotu nechaly pozatýkat zhruba stovku stoupenců Alexeje Navalného. Podle agentury AFP jich nejméně 70 bylo zatčeno v Moskvě, další tři desítky ve zbytku země.
Egyptská policie při raziích proti radikálním islamistům zastřelila 16 ozbrojenců. Oznámilo to ministerstvo vnitra, podle kterého byla většina mrtvých spojená s nedávnými útoky na severu Sinaje.
Turecká policie zadržela přes 800 lidí v rámci operace proti síti příznivců duchovního Gülena. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecká média. Většina ze zadržených jsou policisté.
Novinář polské televize Biełsat, která vysílá pro Bělorusy, byl v Minsku odsouzen k patnácti dnům vězení. Oficiálním důvodem je, že během zatýkání používal vulgarismy. Během nedělních demonstrací se zatýkalo i v Moskvě. Mezi zadrženými byl třeba Alec Luhn, reportér britského listu The Guardian.
Běloruská policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. Zadrženy byly desítky lidí včetně několika novinářů. Policie zasáhla i proti demonstrantům v Minsku. Podle očitých svědků byly zatčeny desítky lidí, jsou mezi nimi údajně i novináři včetně místních zpravodajů stanice BBC. Do protestního protivládního pochodu, který minská radnice nepovolila, se podle agentury AP zapojilo kolem 700 lidí.
Turecká policie zadržela už 12 lidí, kteří by podle ní mohli být nějak spojeni se spácháním nedělního teroristického útoku v Istanbulu. Poslední čtyři podezřelé policisté zatkli po razii v jižní části města. Mezitím úřady zveřejnily další podrobnosti o střelci, který během silvestrovských oslav zabil 39 lidí. Všechny oběti už turečtí zdravotníci identifikovali.
Turecko obvinilo evropské země z podpory kurdských separatistů. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu se tak ohradil vůči kritice Evropské unie kvůli zatím poslední vlně zatýkání ve vedení prokurdské strany HDP. Zatýkání v zemi znovu vyvolalo neklid a při výbuchu ve městě Diyarbakir na jihovýchodě Turecka zemřelo nejméně osm lidí.
Turecká policie ráno podnikla v Istanbulu další razii ve firmách podezřelých ze spojení s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého vláda označuje za organizátora nezdařeného červencového pokusu o převrat. Informovala o tom televizní stanice CNN Türk, podle níž prokuratura v rámci této operace vydala 187 zatykačů, mezi jinými i na některé přední byznysmeny. Do vazby bylo podle tureckých médií umístěno 60 lidí. Podobná akce se konala už v úterý.
Akin Öztürk, čtyřhvězdičkový generál a bývalý velitel tureckých vzdušných sil, se podle státní agentury Anadolu přiznal k plánování pokusu o vojenský puč v Turecku. Dvě soukromá média ale podle agentury Reuters informaci popřela s tím, že Öztürk naopak účast na puči odmítl. Zveřejněné fotky ukazují, že má po vyšetřování na hlavě i horních končetinách pohmožděniny.
Několik skupin pučistů v Istanbulu se stále ještě nevzdalo. Bezpečnost země ale podle vládních představitelů neohrožují. Vláda tvrdí, že má situaci v zemi plně pod kontrolou. Policie pokračuje v zatýkání vojáků, ale i soudců a státních zástupců, kteří se údajně účastnili pokusu o převrat. Zadrženo již bylo na 6000 lidí.
Na 25 egyptských aktivistů skončilo za účast na protivládních protestech ve vazbě. V pátek demonstrovaly tisíce lidí v centru Káhiry proti předání dvou egyptských ostrovů Saúdské Arábii. Zaznívala ale i hesla proti vojenské vládě a prezidentovi Abdal-Fattáhovi Sísímu. Největších protestů za poslední měsíce se účastnili hlavně liberálové. Zatčeným hrozí několik let vězení.
Italská policie zatkla Tunisana a Pákistánce, kteří na Twitteru jménem Islámského státu vyhrožovali útoky na známé památky. Údajně se chystali i na další objekty. Podle italské prokuratury útoky zatím reálně nehrozily. Muži se chystali odjet do výcvikového střediska radikálů a hledali informace o tom, jak se zapojit do džihádu.
Italská policie zadržela více než 50 lidí, které podezřívá, že ovlivňovali fotbalová utkání. Mimo jiné byli zatčeni i zástupci 30 klubů třetí až páté tamní ligy. Navíc jsou podezřelí z napojení na mafii.
Ukrajinská policie zatkla na zasedání vlády šéfa Státní služby pro mimořádné situace Sergeje Bočkovského a jeho náměstka Vasilije Stojeckého. Oba jsou podezřelí z korupce při státních zakázkách na dodávky pohonných hmot.
Kvůli možnému napojení na teroristy zatkla britská policie v Londýně čtveřici mužů. Ke zpacifikování jednoho z podezřelých museli strážci zákona použít elektrický paralyzér. V Británii stále platí zvýšený stupeň teroristického nebezpečí.