zatýkání

| ČTK, Filip Harzer |Zprávy ze světa

Samopaly, vodní děla a hromadné zatýkání. Lukašenko potlačil ‚běloruské jaro‘

Běloruská policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. Zadrženy byly desítky lidí včetně několika novinářů. Policie zasáhla i proti demonstrantům v Minsku. Podle očitých svědků byly zatčeny desítky lidí, jsou mezi nimi údajně i novináři včetně místních zpravodajů stanice BBC. Do protestního protivládního pochodu, který minská radnice nepovolila, se podle agentury AP zapojilo kolem 700 lidí.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Turecká policie během vyšetřování útoku v Istanbulu zatkla už 12 lidí, útočník mezi nimi ale není

Turecká policie zadržela už 12 lidí, kteří by podle ní mohli být nějak spojeni se spácháním nedělního teroristického útoku v Istanbulu. Poslední čtyři podezřelé policisté zatkli po razii v jižní části města. Mezitím úřady zveřejnily další podrobnosti o střelci, který během silvestrovských oslav zabil 39 lidí. Všechny oběti už turečtí zdravotníci identifikovali.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Zatčení prokurdských poslanců vyvolalo v Turecku nepokoje a hádku s EU. Výbuch v Diyabarkiru zabil osm lidí

Turecko obvinilo evropské země z podpory kurdských separatistů. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu se tak ohradil vůči kritice Evropské unie kvůli zatím poslední vlně zatýkání ve vedení prokurdské strany HDP. Zatýkání v zemi znovu vyvolalo neklid a při výbuchu ve městě Diyarbakir na jihovýchodě Turecka zemřelo nejméně osm lidí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Turci opět zatýkali ve firmách podezřelých ze spojení s Gülenem

Turecká policie ráno podnikla v Istanbulu další razii ve firmách podezřelých ze spojení s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého vláda označuje za organizátora nezdařeného červencového pokusu o převrat. Informovala o tom televizní stanice CNN Türk, podle níž prokuratura v rámci této operace vydala 187 zatykačů, mezi jinými i na některé přední byznysmeny. Do vazby bylo podle tureckých médií umístěno 60 lidí. Podobná akce se konala už v úterý.

Generál Öztürk se přiznal k plánování puče, tvrdí státní média. Soukromá to popřela

| Český rozhlas |Zprávy ze světa

Akin Öztürk, čtyřhvězdičkový generál a bývalý velitel tureckých vzdušných sil, se podle státní agentury Anadolu přiznal k plánování pokusu o vojenský puč v Turecku. Dvě soukromá média ale podle agentury Reuters informaci popřela s tím, že Öztürk naopak účast na puči odmítl. Zveřejněné fotky ukazují, že má po vyšetřování na hlavě i horních končetinách pohmožděniny.

| ČTK, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Turecku po nezdařeném puči pokračuje zatýkání. Policie zadržela 6000 lidí včetně stovek soudců

Několik skupin pučistů v Istanbulu se stále ještě nevzdalo. Bezpečnost země ale podle vládních představitelů neohrožují. Vláda tvrdí, že má situaci v zemi plně pod kontrolou. Policie pokračuje v zatýkání vojáků, ale i soudců a státních zástupců, kteří se údajně účastnili pokusu o převrat. Zadrženo již bylo na 6000 lidí.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Největší protivládní protesty v Egyptě skončily zatýkáním aktivistů

Na 25 egyptských aktivistů skončilo za účast na protivládních protestech ve vazbě. V pátek demonstrovaly tisíce lidí v centru Káhiry proti předání dvou egyptských ostrovů Saúdské Arábii. Zaznívala ale i hesla proti vojenské vládě a prezidentovi Abdal-Fattáhovi Sísímu. Největších protestů za poslední měsíce se účastnili hlavně liberálové. Zatčeným hrozí několik let vězení.