závislost

|Pavlína Nečásková |nepoužívat - Věda

Kolik hodin trávíme online? Slovenská aplikace lidem pomáhá odhalit závislost na internetu

Sedíte v kavárně, ve školní lavici nebo jedete autobusem a jen tak se občas mrknete na telefon. Na Facebook, Instagram nebo odepíšete někomu na chatu. Je to jenom chvilka, ale z chvilek se můžou nastřádat hodiny, aniž by si to člověk vůbec uvědomil. Na Slovensku vzniklo centrum prevence závislosti na internetu. To vydalo aplikaci, která měří čas strávený na internetu a upozorňuje tak na závislost.

Léčit na internetu závislé děti elektrošoky a bitím? Skoncujte s tím, volá Čína

| mls |Zprávy ze světa

Posedlost, která rozvrací nemocné i jejich rodiny, versus drastická terapie založená na tělesných trestech a dalších sporných metodách. Čínská vláda by ráda vykořenila obojí. V boji s epidemií internetové závislosti navrhla nový zákon, jímž chce omezit kontroverzní léčebny pro děti a mladistvé. Ty leckdy připomínají spíš ostře střežené věznice, zoufalí rodiče je však často vidí jako poslední naději.

|Jana Čermáková, Václav Rokyta, msk |Zprávy z domova

Vláda chce zefektivnit boj proti drogám a hazardu. Prevenci budou resorty řešit společně

Přes 12 procent dospělých v Česku pije denně alkohol a kouří jich přibližně čtvrtina. Vyplývá to ze zjištění národního protidrogového koordinátora. Údaje o závislostech Čechů na alkoholu, cigaretách nebo hracích automatech přiměly vládu zefektivnit boj proti drogám a hazardu. Prevenci budou jednotlivé resorty řešit společně.

|Marina Feltlová |Divadlo

La Fabrika uvádí v režii Viktora Tauše hru z prostředí léčebny závislostí

Nezvyklá herecká sestava dnes vystoupí při premiéře v pražské La Fabrice. Nad inscenací High – Lety peklem se sešli umělci zcela odlišných zkušeností. Česko-americká herečka Eva Jeníčková, herec pražského Národního divadla Martin Pechlát i mladý absolvent konzervatoře a DJ ukrajinského původu Alexandr Borodin. Režíroval je filmař Viktor Tauš, který tímto projektem poprvé vstupuje do světa divadla.