závora

| ČTK |Regiony

Závory uvěznily na kolejích ve Vratimově náklaďák. Řidič je prorazil a z místa ujel

Policie obvinila 35letého řidiče nákladního vozu, který v sobotu vjel ve Vratimově u Ostravy i přes svítící červené světlo na železniční přejezd. Tam jej uvěznily závory. Cizinec je prorazil, aby se vyhnul srážce s vlakem, a z místa odjel. Policie ho později zadržela. Oznámila to mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Podobná situace, ale s tragickými následky, se v roce 2015 stala ve Studénce na Novojičínsku. Do uvízlého kamionu narazil vlak Pendolino. Tři lidé nehodu nepřežili.

|Tomáš Jelen |Zprávy z domova

Světelné závory na železničních přejezdech v Česku jen tak nebudou

Bezpečnost na železničních přejezdech by mohly zvýšit takzvané světelné závory. Mají podobu červených světel přímo ve vozovce, kde doplňují příčnou čáru před kolejemi. Nový bezpečnostní prvek zkoušejí experti z Centra dopravního výzkumu na třech přejezdech v Česku. A podle nich by si podobnou doplňující výstrahu zasloužila většina přejezdů, kde klasické závory nejsou. Jenže hned tak to nebude.

|Martin Knitl |Regiony

Moravskoslezský kraj čeká modernizace trati. Zmizí také ručně ovládané závory

Vlakovou dopravu v Moravskoslezském kraji čekají letos velké změny. V plánu je rekonstrukce hned několika důležitých úseků a cestující proto čekají dlouhé měsíce nepříjemných výluk a zpoždění. Modernizaci pocítí taky milovníci železniční historie, protože například v Holasovicích u Opavy zřejmě definitivně zmizí dodnes funkční systém ručně ovládaných závor. Takových míst už v republice mnoho není.