záznam

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Velký justiční projekt se blíží. Do stovek soudních síní přibudou mikrofony

Potřebují se věnovat jednání soudu a jeho účastníkům, ale zároveň si musí namlouvat protokol do diktafonu. Řeč je o většině soudců, kteří nemají v síních automatická nahrávací zařízení, která by to dělala za ně. Některým sice současný stav vyhovuje, ale podle Soudcovské unie je to problém. Ministerstvo se chystá do konce příštího roku technologií vybavit tisíc soudních síní a připravuje tendr za sto milionů korun.

|Matěj Štýs, Iva Kestřánková |Zprávy ze světa

‚Řekl jsem hloupost.' Donald Trump se omluvil za sexistické výroky na nahrávce

Donald Trump se omluvil za sexistické výroky o ženách, které pronáší na jedenáct let starém videu. Záznam na svých stránkách zveřejnil americký list The Washington Post a na republikánského prezidentského kandidáta se následně snesla vlna kritiky. Trump v nahrávce například vulgárně líčí, jak se snažil přimět k sexu nejmenovanou vdanou ženu.

Nebylo by to důstojné. Policie nezveřejní záznam incidentu, při němž byl v Charlotte zastřelen Afroameričan

|Ondřej Klapal, Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Policie v americkém městě Charlotte zatkla během druhé noci násilných protestů 44 lidí. Pět strážníků a devět demonstrantů je zraněných, z toho jeden vážně. Obyvatelé hlavního města státu Severní Karolína protestují poté, co místní černošský strážník zastřelil Afroameričana Keitha Scotta, který podle policie odmítl odhodit zbraň. Policie incident natočila na kameru, ale video odmítá zveřejnit. Nebylo by prý důstojné ukázat záznam posledního dne zastřeleného muže

| ČRo, Matěj Skalický, Simona Bartošová, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Rusnok ve sněmovně: Zemřel Mandela, třepu se, abych tam nemusel

Mikrofony Poslanecké sněmovny zachytily neformální rozhovor premiéra v demisi Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem, do kterého se vložil i ministr financí Jan Fischer. Rusnok v něm říká, že se mu vůbec nechce jet do Jižní Afriky na pohřeb Nelsona Mandely. Záznam přenosu České televize, jehož pravost Český rozhlas ověřil, teď koluje zejména po sociálních sítích.

Již rok funguje v Praze unikátní archiv svědectví o holocaustu

|Václava Marešová, Lucie Maňourová, Jan Richter, ak |Film

Centrum vizuální historie Malach při matematicko-fyzikální fakultě v Praze slaví rok své existence. Buduje archiv obrazových zpovědí lidí, kteří přežili holocaust. Je součástí databáze více než padesáti tisíc unikátních svědectví, která má v Evropě tři přístupová místa. Praha je jedním z nich, databáze obsahuje pět stovek záznamů v češtině.