zbourání

zbourání v textech na iROZHLASU

|Josef Suk |Regiony

V Dobkovicích na Děčínsku padne dům poškozený povodní. Obec nabídla majitelům nové bydlení

Žádnou velkou parádu Dobkovicím na Děčínsku nedělal dlouhá léta neobývaný dům v sousedství tamní základní školy. Jeho nový vlastník se sice do nutných oprav pustil s patřičným elánem, ale veškeré snažení zhatila červnová povodeň. Když se rozvodněné Labe vrátilo do svého koryta, doporučil statik vodou poškozenou stavbu zbourat. Pro vlastníka domu Michala Částku a jeho matku to byla špatná zpráva. Naštěstí ale nemusí složitou životní situaci zvládat sami. Obec majitelům nabídla nové bydlení.

|Petr Sehnoutka |Zprávy z domova

Vila prvorepublikového architekta měla být památkou, investor ji však zboural

Soukromý developer přes výslovný zákaz Ministerstva kultury zboural vilu známého prvorepublikového architekta Františka Roitha na pražské Hanspaulce. Dům architekta, který například v Praze navrhnul budovu Ministerstva financí, České národní banky nebo Městské knihovny, úřady nejprve zbořit povolily. Ministerstvo kultury potom ale chtělo dům zachránit - zahájilo správní řízení, které mělo dům prohlásit za památku. Dva dny poté však investor dům zbořil.

|Naďa Bělovská, Michaela Vydrová |Regiony

Část vybavení stadionu na Štvanici by mohla být zachována

Část vybavení zimního stadionu na Štvanici by mohla být zachována. Zachovat by se mohla část jižní tribuny, historické hodiny i reklamní poutače z 50. let. Budova ale bude zbořena, Praha demolici zastavit nechce. Do 21. června chce vedení hlavního města vyřešit, co bude dál se smlouvou se společností Meridianspa, která chtěla na místě stadionu vybudovat lázně.