Zdeněk Žák

|Eva Rajlichová, Iva Menšíková |Zprávy z domova

Ministr Žák určil bez výběrového řízení firmu, která připraví tendr na provozovatele mýtných bran

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák pokračuje v zásadních rozhodnutích ve svém resortu. I když ho povede pravděpodobně už jen pár dní, odstartoval ještě výběr nového provozovatele mýtného systému na českých dálnicích. Ten v současnosti provozuje firma Kapsch, smlouvu má do konce roku 2016. Zdeněk Žák už teď udělal první krok k výběru jejího následovníka.

|Eva Kézrová, Nikola Bojčev, Radiožurnál, kov |Zprávy z domova

Eurovia tvrdí, že při stavbě D47 u Ostravy nechybovala, ministr navrhl další sondu

Zástupci ministerstva dopravy a stavební společnosti Eurovia dnes jednali ohledně zvlněné dálnice D47. Před dvěma týdny ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák předložil novinářům fotografie, které měly dokázat, že pod dálnicí chybí vrstva kameniva a štěrkové drti, a tedy že Eurovia při stavbě chybovala. Zástupci společnosti dnes předložili doklady, podle nichž firma postupovala, jak měla. Ministerstvo chce věc znovu prověřit.

|Jitka Hanžlová, Mirko Kašpar |Ekonomika

Ministra zajímají zisky Řízení letového provozu. Podle kritiků je to jen záminka k výměně vedení

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák nařídil mimořádnou kontrolu ve společnosti Řízení letového provozu, jedné z nejziskovějších státních firem. Zdůvodnil to tím, že v podniku už čtyři roky nebyla kontrola z ministerstva a že on sám má o správném hospodaření společnosti pochybnosti. Podle kritiků jde ale jen o záminku k odvolání vedení podniku.

Ministr dopravy Žák chce od ředitelů státních firem popsat jejich způsob hospodaření

|Nikola Bojčev, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Ministr dopravy Zdeněk Žák se dnes sejde s osmi řediteli státních firem. Bude od nich chtít vědět, jak tyto firmy nakládají se státními penězi. Když se na totéž ptal minulý týden vedení Českých drah, skončilo to odvoláním zbytku dozorčí rady a nakonec také generálního ředitele Petra Žaludy. Mezi na dnešek pozvanými je například šéf Řízení letového provozu Jan Klas.

|Jitka Hanžlová, Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková, Simona Bartošová |Ekonomika

Dozorčí rada ČD bude jednat o dalším osudu generálního ředitele Petra Žaludy

Případné odvolání generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy je podle ministra dopravy Zdeňka Žáka plně na odpovědnosti dozorčí rady. Ta se dnes sejde poprvé v novém složení. Výměnu většiny členů orgánu prosadil ministr 19. července. Žák chce radu požádat, aby posoudila hospodaření státního podniku.