zdravotníci

|Petra Holinková |Zprávy ze světa

Zpověď Slováků z první linie: Nejhorší zážitek? Když nám v rukou zemřel devítiletý kluk

ROZHOVOR. O život malého chlapce jsme bojovali několik desítek minut. Prohráli jsme, popisují nejhorší zážitek slovenští záchranáři Matěj Karlák a Oliver Valentovič. Opustili zaměstnání na bratislavské záchrance a odjeli pomáhat do iráckého Kurdistánu. Lidské životy zachraňují i v takzvané červené zóně, tedy pár metrů od těch nejtvrdších bojů. V rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu popisují i to, jak slyšeli svištění okolo letících střel. Přiznávají také, že kromě civilistů a příslušníků koaličních vojsk měli někdy pod rukama i bojovníky takzvaného Islámského státu. Před pár dny se vrátili do Bratislavy.

| ČTK |Zprávy ze světa

Do Iráku odletí čeští chirurgové. Misi, která je součástí operace proti IS, schválil Senát

Senát schválil vyslání českého týmu vojenských chirurgů a instruktorů do Iráku. Měli by tam působit do konce roku 2018 v rámci operací proti takzvanému Islámskému státu. Sedmnáctičlenný lékařský tým má odletět ještě letos v prosinci, instruktoři až příští rok, řekl ve středu senátorům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Misi musí ještě stvrdit Sněmovna, zatím ji podpořil její branný výbor.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy ze světa

Čeští zdravotníci ošetřují uprchlíky ve Slovinsku. Do Evropy prý míří hlavně muži

Čeští vojenští zdravotníci, kteří už měsíc pomáhají ve Slovinsku, ošetřili stovky migrantů. Společně s členy tamní záchranky se o ně starají v centru Šentilj nedaleko města Maribor. Mezi těmi, kteří se snaží proniknout do Rakouska a dál na západ, potkával 12členný lékařský tým hlavně Syřany, Iráčany nebo Afghánce. Nejčastěji ale prý do Evropy migrují mladí muži.

| kov, Iveta Záleská |Zprávy ze světa

Český traumatým odjíždí z Nepálu. Za měsíc zdravotníci ošetřili přes 1100 lidí

Tým lékařů, zdravotních sester a hasičů z České republiky, kteří odejeli pomáhat do zemětřesením postiženého Nepálu na začátku května, končí svou misi. Takzvaný traumatým by se měl do Česka vrátit dnes večer. Nepál zasáhla dvě silná zemětřesení a další menší otřesy v dubnu a v květnu. V důsledku přírodní pohromy zemřelo devět tisíc lidí, přes 18 tisíc dalších so odneslo zranění.

|Jaromír Marek, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Český traumatým odletěl do Nepálu. S jeho pomocí tamní úřady počítají

Tým českých zdravotníků asi půl hodiny po půlnoci odletěl z pražského Letiště Václava Havla do Nepálu. Devět lékařů a deset zdravotních sester z Fakultní nemocnice Brno a 14 příslušníků Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy dorazí do Káthmándú po minimálně desetihodinovém letu s mezipřistáním v Turkmenistánu.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Úřady v USA zpřísňují pravidla pro zdravotníky, kteří se mohli dostat do kontaktu s ebolou

Úřady ve Spojených státech budou sledovat stav zdravotníků, kteří se do země vrátí ze západní Afriky, kde pečovali o pacienty nakažené ebolou. Centrum pro kontrolu nemocí zveřejnilo nová pravidla poté, co si zdravotní sestra stěžovala na postup úřadů ve státě New Jersey. Ty jí daly ihned po příletu ze Sierry Leone do karantény, přestože nevykazovala žádné příznaky nemoci.

Zdravotní asistentka pomáhá lidem z vyloučené lokality ve Frýdku-Místku, službu si klienti chválí

|Iva Havlíčková |Regiony

Sehnat doktora, poradit těhotným nebo pomoct lidem vyřešit problém se zdravotní pojišťovnou. To jsou úkoly, se kterými denně pomáhá lidem z vyloučené lokality z Frýdku-Místku zdravotní asistentka. Frýdek-Místek je přitom prvním městem v Česku, které zdravotní asistentku zaměstnalo. A s odstupem několika měsíců je jasné, že se experiment osvědčil.