zeď

| ČTK |Zprávy ze světa

Hotovo, hlásí Turecko. Na hranici se Sýrií stojí zeď dlouhá 560 kilometrů

Turecko dokončilo stavbu tři metry vysoké a téměř 560 kilometrů dlouhé zdi na své hranici se Sýrií. Informovalo o tom v úterý turecké ministerstvo obrany na svém twitterovém účtu. Bariéra má chránit Turecko zejména před teroristy, ale též zabránit nekontrolované migraci. Ochránci lidských práv zeď kritizují, protože podle nich brání ve vstupu i syrských rodinám prchajícím před občanskou válkou.

| ČTK, Viktor Daněk, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

My tu zatracenou zeď nezaplatíme, zní z Mexika. Trump chce začít stavět během pár měsíců

Donald Trump dodržel volební slib a vydal exekutivní příkaz ke stavbě zdi na mexické hranici. Vláda také zastaví dotace městům odmítajícím věznit imigranty. Stavba zdi na hranici s Mexikem podle Trumpova vyjádření v televizi ABC začne během několika měsíců. Zeď budou zpočátku platit američtí daňoví poplatníci, ale nakonec stavbu „stoprocentně“ uhradí Mexiko. Jednání o tom prý začne už brzy.

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Takovou zeď si Trump nepředstavoval. Není to můj prezident, píše se na vzkazech v metru

V New Yorku se lidé rozhodli reagovat na zvolení Donalda Trumpa po svém. Týden po volbách vznikla na stěnách rušné stanice metra jakási „zeď nářků“, na které kolemjdoucí lepí vzkazy psané na barevné poznámkové papírky. Na lístcích nabízí podporu imigrantům, zesměšňují trumpův slib postavit zeď na hranici s Mexikem nebo vyzývají společnost k větší pospolitosti v těžkých časech. O nevšední umělecké instalaci píše agentura Reuters.