Dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku přibývá, v evropském měřítku ale Česko stále zaostává píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
„Z pohledu zemědělského sucha můžeme říct, že jsme spokojeni. Údaje, s výjimkou severozápadních Čech, jsou lepší než v posledních pěti letech,“ říká koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka.
„Podle mě zemědělci nepotřebují signály, že pro ně něco děláme, ale abychom pro ně něco dělali. Návrh nevyjde v účinnost. A nemůže. Jde proti principu volného trhu EU,“ uvedl Radek Holomčík (Piráti).
V tisku se dočtete, že se dopravní policisté letos více zaměří na kontrolu dodržování rychlosti. Informuje o tom Mf Dnes. Hospodářské noviny píšou o poklesu prodeje nových aut.
Zemědělská reforma umožňuje vstup do obchodování s plodinami soukromníkům. Farmáři se obávají, že od nich vláda nebude kupovat obilí za garantovanou minimální cenu.
Tuzemské pivovary hledají další cesty, jak dostat do restaurací mladé zákazníky, všímá si Deník E15. Hospodářské noviny se věnují financování nových českých filmů.
Češi a Češky podceňují prevenci rakoviny. K lékaři chodí jenom asi polovina lidí. Kontroly přitom hradí zdravotní pojišťovny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Egypt se cítí ohrožený výstavbou přehrady v Etiopii. V Egyptě převažuje tradiční zavlažování takzvanou výtopou, která vodou nesmírně plýtvá. Zemědělci proto budou muset změnit faraónskou mentalitu.
Ve středečním tisku se dočtete, že české banky vynesly svým akcionářům nejvíc v Evropské unii. Píše to deník E15. Praha podle Hospodářských novin ukončila pachtovní smlouvy se všemi zemědělci.
Mrtví zajíci na Brněnsku je přesně to, čeho jsme se obávali, říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. S hraboši v krajině musí podle něj zemědělci prostě počítat.
„Balíky dostanou v noci nohy,“ říká farmář z Tachovska o seně, které mu lidé kradou. Do balíků proto nainstaloval čidla, v noci na mobilu sleduje, kam putují a pak si pro ně přijde i s policií.
„Jsou podniky, které už pšenici přesívají kukuřicí. Klasů je tam minimum a do žní tam nic nezůstane,“ popisuje následky přemnožení hrabošů pro některé zemědělce agronom Jaroslav Melka.
Ornice je zavlažená do metrové i větší hloubky. Podle ředitelky jihočeské agrární komory se zdá, že zemědělci do první sklizně vyžijí, někteří krmí i posečeným ječmenem.
Déšť už nestihl zachránit ozimý ječmen, pšenici a poškodil i řepku. Trvalé travní porosty začaly růst později a jsou řidší, což znamená problém se zajištěním krmiva pro zvířata.
Na trhu chybí brambory, varují čeští zemědělci. A průměrná cena brambor, která se už teď podle Českého statistického úřadu blíží ke 23 korunám za kilo, může dál růst.
Příčinu požáru v Jaroměřicích nad Rokytnou vyšetřovatelé prozatím neznají, informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Škoda je předběžně vyčíslena na 3 130 000 korun.
Nižší sklizeň očekávají statistici také u brambor, cukrovky, slunečnice, máku a hrachu. Úroda řepky se naopak meziročně zvýší o 20,7 procenta na 1,383 milionu tun.
Velké sucho v letošním roce má za následek, že zemědělci mají k dispozici mnohem méně sena než dříve. Budou proto muset zmenšit stáda dobytka, přičemž podle odhadu může jít o desítky tisíc kusů.
Počínání protestujících ostatní návštěvníci většinou odsuzovali. Skupinka podobně vystupovala i ve čtvrtek, kdy prezident Miloš Zeman zahajoval největší český agrosalon Země živitelka.
Zvyšující se teploty vedou zemědělce k tomu, že více pěstují ozimé plodiny na úkor jařin. Ubývá tak ploch jarního ječmene, více se pěstuje řepka olejka, míní Jan Vašák z České zemědělské univerzity.
Zemědělci chtějí odškodnění za sucho, píše deník E15. Lidové noviny informují o tom, že si Češi stále víc berou cizince. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.