Ekologické zemědělství je v Česku na vzestupu. „Lidé si zjišťují, co kupují k jídlu pro sebe nebo rodinu, je to příjemná změna,“ říká v rozhovoru mladá farmářka Hana Součková.
Francouzská ministryně zemědělství Annie Genevardová zdůraznila, že současné výrobní podmínky v jihoamerických státech nezajišťují dodržování evropských pravidel a férovou konkurenci.
Chovatelé v loňském roce podle ročenky chovu skotu vyprodukovali 3,38 milionu litrů mléka, vývoz mléka a mléčných výrobků dosahoval 1,51 milionu litrů.
Na trh letos půjde 310 svatomartinských vín od pětasedmdesáti vinařství. Výběr vzorků, které splňují předepsaná kritéria, dokončili 1. listopadu degustátoři v Národním vinařském centru ve Valticích.
„Zvíře na sobě nese známky toho, že s ním bylo manipulováno nevhodně. To se dá odhalit i po kontrole, která přijde po nějaké době,“ popsal ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát.
Vinobraní na Slovácku skončilo. Úroda je podle vinařů kvůli jarním mrazům a letnímu horku silně podprůměrná. Menší množství by ale mohla vynahradit kvalita vín.
Jak samotná voda, tak i bahno, větve, suť nebo odpad, které přinese, můžou být nasáklé zdraví ohrožujícími látkami, jako jsou chemické nečistoty, vylité oleje nebo mikrobiální nečistoty.
Sklizeň jablek v České republice letos kvůli silným jarním mrazům meziročně klesne o 76 procent na pouhých 23.886 tun. Vyplývá to z odhadu sklizně k 1. září.
Díky družicím pro dálkový průzkum Země mají zemědělci lepší přehled o svých polích. Z oběžné dráhy je totiž vidět, jak se daří půdě i rostlinám, čeho se jim nedostává a co naopak přebývá.
Peníze byly v dotačním titulu rozdělené půl na půl pro muže i ženy. Žádosti si o ně podalo 239 žen a 436 mužů. Zatímco žen uspěla naprostá většina, u mužů byl schválený zhruba každý druhý projekt.
„Starost o půdu, o vodu, o krajinu není jenom věc zemědělců, je to věc celé společnosti, protože přece všichni potřebujeme dobrou, kvalitní čistou vodu, potraviny,“ říká biolog Miroslav Šimek.
Bahno na silnicích a v řekách, ztráta tisíců hektarů půdy ročně. Eroze ohrožuje 60 procent polí. Přísnější protierozní pravidla ale ministři poněkolikáté odložili. Mají platit od podzimu 2025.
Nigerijští pastevci ze severu země čelí v posledních letech problémům způsobeným klimatickými změnami. Aby dobytek zachránili, stěhují se na jiná místa včetně hlavního města, kde komplikují dopravu.
Vinařství v jižní Evropě se stále častěji potýkají s nepříznivými vlivy počasí. „Mysleli jsme si, že to nejhorší máme za sebou. Ale ne, rok 2024 překonal všechna očekávání,“ říká vinař Paraskevopulos.
Budou mít zemědělci kvůli AI systémům méně práce? „Systémy, které se vyvíjejí, naopak řeší to, že zaměstnanců, kteří chtějí v zemědělství pracovat, není dostatek,“ přibližuje děkan Petr Bartoš.
Zemědělci letos podle údajů ministerstva zemědělství sklidili 7,086 milionu tun obilovin. Podle Agrární komory ČR je to však druhá nejhorší úroda za posledních 12 let.
Z údajů komory vyplývá, že se snížil výnos, nejhůře jsou na tom ozimá pšenice a ozimý ječmen. Loni dosáhl výnos základních obilovin 5,99 tuny na hektar, letošní výnos odhaduje komora na 5,42 tuny.
„Krajina opravdu není dobře připravená na výzvy, které ji čekají v budoucnosti, na dopady změny klimatu,“ varuje ekolog Jakub Zelený v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Celková úroda obilovin se bude dále zpřesňovat, ale pravděpodobně bude nejnižší od roku 2018,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.
V hloubce do jednoho metru je v polovině prázdnin ve srovnání s řadou minulých let větší množství vody a v mnoha oblastech je půda nasycena nadprůměrně proti průměrnému stavu v letech 1961 až 2015.
„Velká výhoda je, že místo dvou řidičů jezdí jeden, protože v dnešní době je méně lidí, kteří chtějí pracovat zemědělství,“ říká agronom Martin Rosta pro Český rozhlas.
Evropská komise vyčlenila na podporu zemědělcům a ovocnářům postiženým mrazy 77 milionů eur (1,9 miliard korun). Balík si mezi sebou rozdělí Česko, Rakousko, Polsko a Portugalsko.
Snížit by se tento rok měla úroda pšenice, ječmene i žita, významný meziroční nárůst produkce se očekává jen u ovsa. Úroda řepky bude pravděpodobně o pětinu nižší ve srovnání s loňským rokem.