zemědělství

|Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Výrobce traktorů porouchané stroje na dálku vypíná, farmáři si je začali hackovat

Farmáři jsou nespokojení se servisem vyhlášené americké značky zemědělské techniky JohnDeer. Traktory už dávno nejsou stroje, které se opravují klíčem a kladivem. Dnešní zemědělská technika má v sobě minimálně stejné množství elektroniky jako moderní auta. Některé traktory jsou už dokonce ovládané na dálku prostřednictvím senzorů a daty z GPS.

| ČTK |Ekonomika

Agrární komora má nového prezidenta. Tomana střídá ředitel masokombinátu Jandejsek

Novým prezidentem Agrární komory ČR byl dnes zvolen Zdeněk Jandejsek, ředitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov. V čele komory nahradil Miroslava Tomana, který už nekandidoval. Dvaašedesátiletý Jandejsek, který je zároveň předsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, mezi své priority řadí například omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší podporu státu intenzivní živočišné výrobě a citlivým komoditám.

Z fritovacího oleje fólie, která se sama rozloží. O vynález českých vědců mají zájem v Číně a Indii

|Tereza Kadrnožková |nepoužívat - Věda

Na začátku celého unikátního vynálezu brněnských chemiků byl použitý fritovací olej. Vědci z Vysokého učení technického z něj vyrobili plast, který se po nějaké době sám v přírodě rozloží. Z výzkumných laboratoří se projekt přesunul na slovenské výrobní linky. Z materiálu se zkušebně vyrábí zemědělská fólie, o které má zájem Čína a Indie.

|Martin Karlík |Příroda

Krávy s dírou v boku. Chovatelé zjistí správné složení krmiva. Ochránci považují zákrok za krutý

VIDEO. Tyto krávy se od těch ostatních příliš neliší, jen mají na boku větší kulaté „okno“. Chovatelé se jím kdykoli mohou podívat přímo do žaludku. U spousty živočichů by takový tunel znamenal smrt, ne však u krav, které mají žaludek složený ze čtyř částí. Tento zákrok nicméně rozděluje chovatele a ochránce zvířat. Pro první je užitečný, pro druhé příliš krutý. Takzvaná rumenostomie nebo fistulace krav není v Česku běžně rozšířená. Informuje o tom server Ekolist.cz.

| ČTK, Jitka Cibulová Vokatá |Ekonomika

Dojení ovcí i jubilant Zetor. V Budějovicích začíná mezinárodní agrosalon Země živitelka

V areálu českobudějovického výstaviště začíná šestidenní výstava Země živitelka. Na mezinárodním agrosalonu se představí 382 vystavovatelů a své výrobky nabídne 105 obchodníků z dvaadvaceti zemí. Přijedou mimo jiné obchodníci z Číny, Indie, Turecka, Japonska a Spojených států. Země živitelka je největší tuzemskou zemědělskou oborovou akcí. Loni ji navštívilo přibližně 102 tisíce lidí.