žena

| ČTK |Regiony

Žena z Břeclavska se přiznala k vraždám svých tří dětí. Prý se bála ztráty partnera

Pětadvacetiletá žena z Dolních Dunajovic na Břeclavsku se v dnes zahájeném procesu u Krajského soudu v Brně přiznala k vraždám svých tří dětí - novorozeňat. Uvedla, že je usmrtila kvůli strachu ze ztráty partnera, který děti nechtěl. Pár byl závislý na drogách. Ostatky dětí našli letos v únoru v rodinném domě v Dolních Dunajovicích policisté, a to krátce po posledním z porodů. Za trojnásobnou vraždu ženě hrozí až doživotní pobyt za mřížemi.

|Vojtěch Berger |Člověk

Na amerických bankovkách by se mohla objevit žena, nahradit má Andrewa Jacksona

Ženy na bankovkách můžou v Česku vypadat samozřejmě. V peněženkách lidé nosí Emu Destinnovou, Boženu Němcovou a donedávna i svatou Anežku. Třeba v USA ale na dolarovkách mají pouze muže a jen o trochu lépe je na tom Velká Británie. Objevují se proto kampaně, které mají ženám zajistit místo na papírových penězích.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

V čele Bagdádu vůbec poprvé stanula žena, má bojovat proti korupci

Do křesla primátora Bagdádu usedla poprvé žena. Irácký premiér Hajdar Abádí jmenoval do čela hlavního města stavařku Zikru Alvašovou, která dosud působila na ministerstvu školství. Ještě před několika měsíci přitom iráckou metropoli ohrožoval Islámský stát, který ženám působení ve veřejných funkcích zakazuje. Zikru Alvašovou dosadil premiér v rámci svého tažení proti korupci ve státní správě.

| ČRo, Tereza Chlubná |Regiony

O příčetnosti ženy, která útočila ve Žďáru nad Sázavou, rozhodnou znalecké posudky

Znalecké posudky a zkoumání rozhodnou, jestli 26letá žena, která útočila ve Žďáru nad Sázavou, byla v době činu příčetná. Ženu z Ostravska vzal jihlavský okresní soud ve středu do vazby. Policie ji obvinila z vraždy a braní rukojmích. Pokud se ukáže, že žena v době činu byla příčetná, hrozí jí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. V opačném případě soud trestní stíhání zastaví.

Smíchovskému řidiči hrozí za smrt ženy 8 let vězení. Přitíží mu hlavně útěk, tvrdí právník

|Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková, msk |Regiony

Policie obvinila mladého muže, který je podezřelý, že v úterý brzy ráno autem srazil a usmrtil ženu na autobusové zastávce v Praze 5. Čtyřiadvacetiletý muž, který od nehody utekl a 15 hodin se skrýval, se nakonec policistům přihlásil sám. Za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí až 8 let za mřížemi.

|Martin Knitl, Simona Bartošová |Regiony

Už měsíc policie vyšetřuje smrt těhotné ženy z Orlové. Zatím nikoho neobvinila

Přesně měsíc dnes uplynul od tragédie v Orlové na Karvinsku. Dvaatřicetiletá těhotná pacientka se v soukromé lékařské ambulanci napila místo neškodné glukózy jedovaté směsi kafru a fenolu - takzvaného Chlumského roztoku. Záchranáři ji pak našli doma bez známek života. Zdánlivě jednoduchý případ osudné záměny tekutin je ale, zdá se, mnohem komplikovanější.

|Lenka Jansová, Anna Maňourová |Zprávy z domova

Porod jen s asistentkou se v Česku příliš neujal, ženy spíše důvěřují lékařům

Už čtyři měsíce můžou mít ženy u porodu v nemocnici místo lékaře jen porodní asistentku. Bylo to možné už dřív, ale od letošního roku je to vymahatelným právem matky. Lékaři ale větší zájem o tento typ porodů nezaznamenali. Na ministerstvu zdravotnictví zároveň brzy vznikne speciální skupina k porodním asistentkám. Bude se zabývat jejich vzděláváním a evropskými směrnicemi, které se jich týkají.