židovská obec

|Petr Jadrný |Zprávy z domova

Nakladatelství prodávalo hrnky a trička s Hitlerem. Přáli si to zákazníci, tvrdí

Nakladatelství Naše vojsko nabízí omezenou edici hrnků a triček s obrázkem nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Podle vedoucího obchodního oddělní pouze vyhověli poptávce po podobných předmětech. Židovské obci se ale prodej podobných předmětů nelíbí. „Propagují tím nacismus,“ tvrdí vrchní zemský rabín Karol Sidon. Podle experta na extremismus Miroslava Mareše ale prodej takových předmětů podle současného výkladu zákona není trestný.

| ČTK, Vlasta Gajdošíková |Regiony

Spor Židovské obce a policie o pozemky v Brně-Pisárkách vrátil ÚS na začátek

Ústavní soud (ÚS) znovu otevřel spor o některé pozemky pod sportovištěm v Brně-Pisárkách. Justice nemovitosti původně přiznala Židovské obci. Nyní musí kauzu znovu projednat Městský soud v Brně a pravděpodobně rozhodne ve prospěch policie. Ústavní soudci dospěli k závěru, že zákon o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem nelze v tomto případě aplikovat.

Sidon exkluzivně pro ČRo: Kvůli práci a psaní jsem neřešil soukromý život

| ČRo, Zuzana Vlčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Za odchodem Karola Sidona z čela pražského rabinátu je soukromí a psaní knih. Sidon to připustil v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas. Jeden ze zakladatelů novodobé české židovské obce si ale nechává funkci vyšší - bude dál vrchním zemským rabínem. Více než deset let trvající spory Karola Sidona s jeho kritiky tak mohou pokračovat.

| ČTK, Zuzana Vlčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Sidon rezignuje na funkci vrchního pražského rabína. Kvůli věku i knize

Karol Sidon se k 1. červenci vzdá funkce vrchního pražského rabína. Nadále zůstane vrchním zemským rabínem. Jednasedmdesátiletý Sidon to Českému rozhlasu potvrdil s tím, že k rozhodnutí ho vedly osobní důvody, údajně i věk. Jeho rezignace také souvisí s knihou Altschulova metoda, kterou vydal pod pseudonymem Chaim Cigan. Na to, že autorem je právě Sidon, upozornil Český rozhlas jako první.

|Anna Kottová, Veronika Štefanová |Regiony

Druhá městská část připravila dvě výstavy, připomenou nejen válečnou minulost Prahy

Druhá městská část si připomíná válečnou i předválečnou minulost prostřednictvím dvou výstav. Komorní expozici pojmenovanou My jsme to nevzdali si mohou lidé prohlédnout na Úřadu městské části Prahy 2. Výstava představí průběh druhé světové války nejen na území hlavního města. Druhá expozice s názvem Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 je umístěná v Novoměstské radnici a připomíná život vinohradské židovské obce.

|Alžběta Havlová, Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Církve protestují proti chystané volební kampani ČSSD. Vadí jim jeden z billboardů

Zástupci církví dnes vydali prohlášení, ve kterém ostře protestují proti chystané kampani ČSSD. Ta je mimo jiné namířená proti jejich majetkovému vyrovnání se státem. Na jednom z předvolebních billboardů je totiž ruka v modrém saku, která předává pytel s penězi jednomu z církevních hodnostářů. V textu se píše, že ODS a TOP 09 jim chce darovat 134 miliard korun.