židovské osady

EK se označováním zboží ze židovských osad vymezuje vůči Izraeli, tvrdí sněmovna

|Věra Pfeifferová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Sněmovna nesouhlasí s oznámením Evropské komise o specifickém označování zboží ze židovských osad. EK tvrdí, že výrobky pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůžou být v unii prodávány jako zboží vyrobené v Izraeli. Poslanci ale míní, že jde o politické vymezení vůči Tel Avivu a vláda by měla odmítnout podle něj postupovat. Poslanci s výjimkou komunistů přijali usnesení, jímž kterého kroku komise litují.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

John Kerry odmítl v Jeruzalémě další izraelskou výstavbu na Západním břehu

Zásadní odmítnutí Washingtonu si vyslechl izraelský premiér Benjamin Netanjahu ohledně další výstavby v židovských osadách na palestinském Západním břehu. Americký ministr zahraničí John Kerry při své návštěvě Jeruzaléma nepřijal Netanjahuův návrh, že by Izrael výměnou za další výstavbu v osadách umožnil Palestincům realizovat některé stavební projekty.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Palestinci se kvůli židovským osadám obrátili na Radu bezpečnosti

Palestinci vyzvali Radu bezpečnosti OSN k urychlenému řešení otázky nových židovských osad, které chce Izrael stavět na okupovaných územích. Izraelské úřady už začaly ve středu konkrétně plánovat skoro tři a půl tisíce osadnických bytů v takzvaném koridoru E-1 východně od Jeruzaléma. Palestinský prezident Mahmúd Abbás prohlásil, že tento projekt je pro Palestince nepřekročitelná hranice.