Potomci majitelů tvrdí, že jejich předci byli donuceni prodat poklad nacistům pod cenou. Obchod podle nich strany vyjednávaly na konferenci, kde nacisté rozhodli o politice konečného řešení.
Francina válka je poutavou a osvětlující knihou memoárů mladé pražské ženy, která prošla několika koncentračními tábory, ale shodou okolností se jí podařilo holokaust přežít.
V šílených představách pohlavárů třetí říše měli Židé navždy zmizet z mapy Evropy. Smutnou předzvěstí holokaustu se už od konce 30. let stal osud mnoha židovských památek, zejména synagog.
Vandal na židovském hřbitově v obci Westhoffen na východě Francie u Štrasburku načmáral na 107 náhrobků svastiky a antisemitské nápisy. Na východě Francie v nedávné době podobných případů přibylo.
Praha/Londýn||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Asafovi bylo jedenáct let, jeho bratr Ruben byl starší. Oba před 80 lety nasedli do záchranného vlaku s židovskými dětmi, který mířil z Československa do Anglie. Odjet museli, aby si zachránili život.
Tlumočník je dílem slovenského tvůrce Martina Šulíka. Menzel v něm ztvárňuje stárnoucího tlumočníka Aliho Ungára, pátrajícího po někdejším nacistovi a vrahovi svých rodičů.
O vývoj na planetě se tolik nebojím, říká vrchní rabín Karol Sidon. Judaismus nám podle něj naznačuje cestu, která vede k příchodu mesiáše a záchraně lidstva. Není to ale možné bez porodních bolestí.
Svým revizionistickým přístupem k událostem, které následovaly po únosu letadla Air France v roce 1976, údajně snímek Operace Entebbe upozaďuje možná ten nejhrdinštější okamžik izraelské historie.
I události, které jsou vzdálené tři čtvrtě století, mohou zapalovat emoce. Zejména pokud jsou spojeny s událostmi 2. světové války. Spor o podíl Poláků na vraždění Židů je učebnicovým příkladem.
Polský Senát schválil návrh zákona, který trestá připisování odpovědnosti za holokaust Polákům. Zákon kritizují Spojené státy nebo Izrael, který stáhne velvyslankyni z Varšavy.
Jako každý pátek zavítá do jeruzalémské mešity al-Aksá tisíce věřících muslimů. Turistům a příslušníkům jiných náboženství je třetí nejposvátnější místo islámu v pátek nepřístupné.
V Hamburku si ve věku 102 let převzala doktorský titul z lékařské fakulty Ingeborg Syllm-Rapoportová. Medicínu začala studovat už ve 30. letech, závěrečnou ústní zkoušku ale kvůli svému židovskému původu v nacistickém Německu složit nesměla. Před zkušební komisi se dostala až po více než 80 letech.
Svitek tóry se ve Čkyni na Prachaticku přesunul z restaurátorské dílny do opravené synagogy. Podle představitelů židovské obce jde o unikát. Svitek ukrytý na půdě našli řemeslníci při rekonstrukci synagogy. Jeho obnova stála zhruba 180 tisíc korun.
Přednášky, koncerty, výstavy, filmová i divadelní představení. To všechno pravidelně přináší festival česko-německo-židovské kultury Devět bran. Letošní patnáctý ročník opět neopomene ani svůj stěžejní projekt - Vlak Lustig.
Desítky let čekala na svou záchranu a jeden čas byla dokonce na seznamu nejohroženějších památek v České republice. Řeč je o Staré synagoze v Plzni. Nejstarší dochovaná židovská památka ve městě se nakonec dočkala: prošla náročnou rekonstrukcí za 32 milionů korun a představila se poprvé v obnovené kráse.
Desítky let lidé v Bělorusku nevěděli, že světoznámý malíř Marc Chagall e jejich rodákem. Sovětský režim ho zcela ignoroval a mluvilo se o něm jako o francouzském umělci. Chagall se ale narodil a až do 33 let žil ve Vitebsku na východě Běloruska. Tam je dnes jeho muzeum.
I Vysočina má svého českého Nicolase Wintona. Třebíčský rodák Antonín Kalina v koncentračním táboře v Buchenwaldu zachránil stovky židovských dětí. Sehnal jim oblečení a jídlo a v dokumentech změnil víru z židovské na křesťanskou.
Pařížská pobočka organizace UNESCO pozastavila výstavu o historii Židů na Blízkém východě. Začít měla už dnes, po protestu dvaadvaceti arabských zemí se ale zahájení odkládá. Výstava by prý mohla zkomplikovat blízkovýchodní mírový proces a ohrozit neutralitu UNESCO.
Rozpadne se maďarská krajní pravice? Právě tuto otázku si nejen v Maďarsku, ale i v zahraničí pokládají mediální komentátoři. Parlamentní strana Hnutí za lepší Maďarsko takzvaný Jobbik ale tyto úvahy označuje jen za zbožné přání svých odpůrců. Vše odstartovalo odhalení, že jeden z předních představitelů této strany má židovský původ.
Maďarská vláda a mnohé židovské organizace odsoudily další případ hanobení památníků holocaustu na břehu Dunaje v Budapešti. Za poslední týden se jedná už o třetí podobný případ. Policie podezřívá krajně pravicové extremisty.
Válku přežila v Londýně a s rodiči emigrovala do Spojených států. Za války prý netušila, že je židovkou. Dozvěděla se to až ve zralém věku, když byla v USA nominovaná na ministryni zahraničí, kterou se také stala. To je příběh Madeleine Albrightové.
Židé začínají slavit svůj tradiční svátek světel chanuku. Během osmi dní si připomínají obnovení bohoslužby v jeruzalémském chrámu po vyhnání řeckosyrských okupantů před více než dvěma tisíci lety. Chanuka vychází z legendy o oleji do svícnu, který stačil na jediný den, přesto vydržel hořet osm dní.
Osud mladé dívky z německé židovské rodiny Anne Frankové je jedním z nejznámějších tragických příběhů z doby holocaustu. Především mladým lidem by jej měla přiblížit výstava s názvem Anne Frank - Odkaz pro současnost. Na Rakouském gymnáziu v Praze potrvá do 13. dubna.
V Izraeli se v noci na dnešek rozeběhl další ze série podzimních židovských svátků. Tentokrát je to sukot. Připomíná přebývání Židů ve stanech během jejich biblického putování pouští po vyvedení z egyptského otroctví.
Židé slaví Den smíření - Jom kipur, který završuje desetidenní pokání po svátku Roš hašana, začátku nového roku 5771. Pro věřící je významná modlitba za mrtvé, při níž se vzpomíná na zesnulé.