živnostníci

| ČTK |Ekonomika

Výjimka z EET pro živnostníky s příjmem do 250 tisíc? Strašná metoda práce Babiše, zhodnotil návrh Sobotka

Hnutí ANO příští týden navrhne výjimku z elektronické evidence tržeb (EET). Nepodléhali by jí živnostníci, kteří mají paušální daň a roční příjmy do 250 tisíc korun, a také e-shopy. ANO pozměňovací návrh k zákonu o evidenci tržeb dnes představilo koaliční radě. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO) znepokojil a zkritizoval načasování návrhu týden před spuštěním EET. Změny chce Sobotka posoudit, protože by mohly zapříčinit nerovnost.

|Barbora Benešová |Ekonomika

Počet živnostníků v Česku už sedmým rokem klesá, ukazují data ČSSZ

Za sedm let ubylo v Česku 115 tisíc živnostníků, pro které bylo podnikání jejich hlavní činností. Naopak stoupá počet těch, kteří podnikají na vedlejší samostatnou činnost. Vyplývá to z aktuálních údajů, které serveru Podnikatel.cz poskytla Česká správa sociálního zabezpečení a které čtvrtletně vyhodnocuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Firma chce po podnikatelích desetitisíce korun za zařazení do nefunkčního katalogu

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Doplnit informace o svém podnikání a dotazník poslat zpátky. Novou fintu, jak vytáhnout z podnikatelů desítky tisíc má společnost AREstat. Zaslání formuláře vyjde živnostníky na téměř 28 tisíc korun. Takový je totiž poplatek za roční zařazení do rejstříku, který ale nefunguje. Proč takové služby AREstat nabízí, vedení společnosti neobjasnilo. Na opakované dotazy Českého rozhlasu nereagovalo.

| ČRo, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Babiš přinesl do sněmovny obří účtenku z online pokladny, Kalousek mu ji počmáral

Návrh na zavedení elektronické evidence tržeb, která má podle vlády omezit šedou ekonomiku a narovnat podmínky podnikání, čelí ve sněmovně už od rána velké kritice. TOP 09 navrhla zamítnutí normy. Zákon nemá ani podporu všech lidovců. Přestože jejich ministři předlohu ve vládě podpořili, poslanci KDU-ČSL budou chtít prosadit změny. Projednávání návrhu navíc provázejí ostré spory i osobní invektivy.

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb, zvýšíme daně, varuje Babiš

Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opatření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na dnešním kongresu s podnikateli Horeka 112 to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zároveň dodal, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, je naopak prostor pro snižování daní.

| ČTK, Veronika Sedláčková, Pavla Firbacherová, kap |Ekonomika

KDU-ČSL nepodpoří daňové změny, které se týkají živnostníků

KDU-ČSL je proti daňovým změnám, které se týkají živnostníků. Ministerstvo financí například navrhuje, aby podnikatelé využívající paušál neměli nárok na slevu na poplatníka. Naopak jim chce vrátit daňovou slevu na děti a manželku, kterou zrušila vláda Petra Nečase. Proti změnám daňových paušálů je opozice. O návrzích resortu financí bude zítra jednat koaliční rada.

Odbory navrhují zavést pro živnostníky od 150 tisíc obratu minimální tisícikorunovou daň

|Vladimír Kroc, Lenka Jansová, kov |Ekonomika

Odbory navrhují zavést pro živnostníky od určitého obratu minimální daň. Tisícikoruna měsíčně, kterou by podnikatelé platili, by měla zvýšit příjmy státu. Na schůzce o tom jednali předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Konkrétní závěr však schůzka nepřinesla.

|Vladimír Kroc, mta |Ekonomika

Živnostníci nesouhlasí s minimální daní pro OSVČ. Výhrady mají i odbory

Zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se dnes scházejí nad konečnou podobou programové části koaliční smlouvy. Zaznamenali jsme různé ohlasy na ekonomickou část dohody, zejména v oblasti daní a minimální mzdy. Hnutí ANO už se ústy šéfa svého poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka nechalo slyšet, že je proti zavedení minimální daně pro živnostníky, kterou chce prosadit ČSSD. Na koaliční jednání prý přinese své propočty.