Přínos žížal vědci zkoumali za pomoci analýzy map půdních vlastností, výnosu plodin a výskytu žížal. Zjistili, že větší dopad na obiloviny a další potraviny mají žížaly v oblastech globálního jihu.
Fekálie odcházejí pomocí pojízdného pásu do oddělené technické místnosti, proto záchody ani nezapáchají. Kompostér potřebuje údržbu pouze jednou ročně.
V sobotním přehledu tisku od Radiožurnálu se dočtete o odhalených českých agentech v Rusku, o mizejících žížalách a také o rostoucí oblibě pátrání po svých předcích.
V sobotních novinách se dočtete o tom, jak mohou české půdě prospět kalifornské žížaly. Píše o tom Mladá fronta DNES. Deník informuje o tuzemské šampionce v prodlužování řas.
Mají velký apetit, rychle se rozmnožují a nepotřebují zvláštní péči – kalifornské žížaly si v poslední době nepořizují jen zemědělci a pěstitelé, ale také obce. Například v Bělotíně na Přerovsku se díky nim během několika měsíců vypořádali s tunami rostlinného odpadu, který ještě před rokem končil za úplatu na skládce.
Jsou štíhlé, načervenalé a neúnavně se svíjejí a kroutí. Na několika metrech čtverečných jich žijí tisíce, s místem si ale hlavu nelámou - mají totiž maximálně pár centimetrů.
Vermikompostéry se zabydlely v řadě českých domácností, hodí se hlavně pro městské uživatele. Asi 40 procent směsného domácího odpadu tvoří právě zbytky ovoce, zeleniny, skořápky vajec nebo pytlíky od čaje. To všechno žížaly promění na účinné přírodní hnojivo.