Lidé si od pondělí budou moci prohlédnout jedny z nejznámějších listin české historie. Na výstavě Labyrintem dějin českých na Pražském hradě jsou vystaveny Zlatá bula sicilská a Zlatá bula Karla IV.
Vatikán pošle do Chebu podklady pro zhotovení repliky Zlaté buly, významné listiny z 13. století. Tu ve městě před 800 lety podepsal císař Fridrich II. z rodu Štaufů. Kopie historického dokumentu, který narovnal vztahy s církevní mocí, pak bude vystavena v rámci výstavy věnované právě slavnému císařskému klanu.
Národní archiv vystavuje ode dneška Zlatou bulu sicilskou, vydanou před osmi sty lety tehdy budoucím římským panovníkem Fridrichem druhým. Spolu se souborem tří listin bude k vidění také dokument, který v závislosti na Bule vydal roku 1348 Karel čtvrtý. Národní archiv očekává nadprůměrný zájem veřejnosti.
Je jí 800 let, schovává se v krytu a denní světlo spatří jen výjimečně - Zlatá bula sicilská. Dokument, který patří k nejznámějším českým archiváliím, je pečlivě uschován v bunkru Národního archivu.
Protiatomový bunkr slouží nejen k ochraně obyvatel, ale také vzácných památek. Mezi ně patří i Zlatá bula sicilská, které je právě dnes přesně 800 let. Sicilský král Fridrich II. ji totiž vydal 26. září 1212 a dodnes se zachovala i díky mimořádné péči a přísné ochraně. Uschována je v trezoru Národního archivu v Praze.
Z trezoru do výstavní síně se dnes ráno přestěhovaly vzácné dokumenty Zlaté buly sicilské. Soubor tří listin a jeden dokument Karla IV. převezli brzy dopoledne do Národního archivu na pražském Chodovci ozbrojení policisté.
První úseky skoro tisícikilometrové trasy z Prahy do švýcarské Basileje už má v nohách pětice cyklistů z Litoměřic. Svou cestou chtějí připomenout osmisté výroční vydání Zlaté buly sicilské, klíčového dokumentu pro české země, vydaného v roce 1212. Cyklisté vyrazili v půl deváté ráno od Národního archivu na pražském Chodovci.
Zlatá bula sicilská je jednou z nejznámější historických listin českých dějin. Příští měsíc oslaví osm set let od svého vzniku a pražský Národní archiv ji ukáže široké veřejnosti. Zatím je originál pergamenu přísně střežen za pancéřovými dveřmi. Od nich mají klíče jen čtyři lidé v zemi. Radiožurnál měl ale možnost nahlédnout přímo do trezoru.