zlomeniny

|Jan Kaliba |Zimní sporty

Alpští lyžaři jako zvláštní druh pacientů. Tady jde medicína po jiné koleji, říká lékař Beznoska

Před dvěma lety to byl právě Jiří Beznoska, kdo bral v lyžácích schody po dvou, přelézal bariéru a jako první byl u bezvládně ležícího Ondřeje Banka. Lékař české lyžařské reprezentace je i na letošním mistrovství světa ve Svatém Mořici. Tak vážné zranění českého závodníka jako předloni v Americe naštěstí zatím řešit nemusel, platí to i po nedělních sjezdech. Zato se spolu s doktory ostatních týmů znovu utvrzuje v tom, že lyžař má do běžného pacienta daleko.

|Iva Havlíčková |Zprávy z domova

Lepší a rychlejší hojení zlomenin nohou. Lékaři testují novou metodu léčby

Lékaři ostravské fakultní nemocnice testují na dvanácti pacientech s tříštivými zlomeninami bércových kostí novou metodu léčby. Používají vylepšený zevní fixátor, který vyvinuli inženýři ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity. Novinka má urychlit hojení, které někdy trvá i déle než rok. Jednou z pacientek zařazených do výzkumného programu je také úřednice Gabriela Lasevičová.

Přelomový rozsudek: město má zaplatit odškodnění za úraz na náledí

|Aneta Vojtěchová, Jan Bumba |Regiony

Město Havlíčkův Brod musí podle verdiktu tamějšího okresního soudu vyplatit odškodné Jaroslavě Bártů, která se vloni v zimě zranila na neuklizeném městském chodníku. Utrpěla tříštivou zlomeninu zápěstí a radnice jí má vyplatit 14 500 korun. Podle soudkyně byl chodník špatně schůdný a měl být posypán. Může jít o přelomový rozsudek.

|Martin Hromádka, Jan Bumba |Věda a technologie

Vědkyně v Brně vyvíjejí gel, který slepí zlomeniny

Už za nějakých deset let prý budou lidé, kteří utrpí zlomeninu kostí, moci zapomenout na sádru, dlahy i šrouby. Jak píše deník Mladá fronta Dnes, na zlomeniny bude stačit pouhá injekce, takže z ordinace prý vyjdou po svých. A to díky hydrogelu, látce přezdívané také lepidlo kostí, kterou vyvíjí tým vědkyň ze Středoevropského technologického institutu v Brně.