změna zákona

|Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Kvůli údaji v občance musejí na sterilizaci. Transgender lidé v Česku požadují úpravu zákona

Pro většinu lidí je jedno písmenko na občanském průkazu vlastně nepodstatné - M nebo Z, muž nebo žena. Transgender lidem ale může způsobovat dost komplikací. Někteří totiž mají v průkazu uvedené stále pohlaví, se kterým se narodili, přestože už vypadají a především se cítí být opačným pohlavím. Česká legislativa umožňuje si pohlaví změnit i úředně. Tato změna je ale podmíněná chirurgickým zákrokem - konkrétně sterilizací. A tu někteří translidé nechtějí nebo ani nemůžou podstoupit.

| ČTK, David Jakš |Zprávy ze světa

Ne znamená ne. Německo zpřísnilo zákon trestající znásilnění

Němečtí poslanci schválili zpřísnění zákona, který trestá pachatele sexuálního násilí. Nově bude obsahovat princip „ne znamená ne", který by měl rozšířit kvalifikaci trestného činu znásilnění. Informovala o tom agentura DPA. Debatu, která vyústila v reformu trestního zákona, spustily silvestrovské útoky na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech, ale i případ údajného znásilnění někdejší německé modelky.

|Jan Richter, Eva Presová |Zprávy z domova

TI doporučuje vládě upravit zákon kvůli manipulaci při volbách

Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI) dnes doporučila provést úpravy volebního zákona, aby se zamezilo machinacím v obecních volbách. Opakované hlasování ve volbách do zastupitelstva města Krupka podle TI prokázalo potřebu nového zákona, který by umožnil trestat uplácení voličů.