změny

| ČTK |Zprávy z domova

Sobotka převzal protibabišovskou rétoriku, reaguje Babiš. On ani Bělobrádek ministry měnit nebudou

Předsedové hnutí ANO Andrej Babiš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o změnách ministrů svých stran neuvažují. Řekli to po oznámení premiéra a šéfa třetí koaliční strany ČSSD Bohuslava Sobotky, který v pátek v dopisu členům strany avizoval, že by do měsíce mohl vládní tým obměnit. Udělat to chce na základě schůzek, které s ministry absolvuje v příštích dnech.

|Marie Bastlová |Zprávy z domova

V protikuřáckém zákonu jsem protlačil desítky změn, chlubí se lobbista Kunštek

Když na konci května zamítla Poslanecká sněmovna takzvaný protikuřácký zákon, nešetřil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD ostrými slovy. On i premiér Bohuslav Sobotka obvinili poslance, že podlehli tlaku tabákové lobby, která mohla slavit vítězství. Český rozhlas teď zmapoval, že někteří poslanci skutečně v kontaktu s lobbisty byli. Komunistický zákonodárce Václav Snopek dokonce předložil několik pozměňovacích návrhů, které mu přinesl zástupce Asociace hotelů a restaurací, lobbista Martin Kunštek. A podobných poslanců bylo zřejmě více.

| ČRo, Mirko Kašpar |Regiony

Praha změní většinu tramvajových linek. O úpravách se má ještě diskutovat

Praha chystá výrazné změny v tramvajové dopravě. Organizace Ropid, která má plánování MHD v metropoli na starost, dnes oficiálně zveřejnila dva hlavní návrhy změn – z nich pak po dohodě s jednotlivými radnicemi vybere tu nejpřijatelnější. Vypracovala také jeden návrh doplňkový. Český rozhlas získal všechny návrhy ještě před zveřejněním.

|Ondřej Houska, Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová |Zprávy ze světa

Británie nemůže diskriminovat občany jiných států unie, říkají EK i Sobotka

Británie nemůže požadovat takové změny ve fungování Evropské unie, které by diskriminovaly občany jiných zemí osmadvacítky. Tak dnes na požadavky britského premiéra Davida Camerona reagovala Evropská komise i česká vláda. Londýn chce mimo jiné omezit dávky pracovníkům z jiných členských států EU. O tom, jak dalece vyjdou ostatní státy unie Britům vstříc, by měla rozhodnout jednání v příštích měsících.

|Vít Pohanka, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

PiS má v Sejmu většinu. Měnit chce sociální dávky, daně i školství

V nedělních volbách v Polsku zvítězila konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). V novém Sejmu, tedy dolní komoře parlamentu, bude mít většinu 235 ze 460 mandátů. Strana tak bude schopna sestavit jednobarevnou vládu bez koaličních partnerů, což je vůbec poprvé v historii demokratického Polska po roce 1989. Už teď také PiS připravuje řadu legislativních změn. Týkat se budou sociálních dávek, daní i školství.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Zpravodajka ČRo: Kubánci vyhlížejí změny, realita je zatím pořád tíživá

Nadšení, opatrný optimismus i lehkou skepsi v posledních dnech prožívají obyvatelé Kuby. Snad nikdo na komunistickém ostrově není lhostejný k měnícím se vztahům se Spojenými státy. Zatímco politici mluví o nové éře, obyčejní Kubánci si ale kladou otázku, jestli se konečně dočkají změn i v běžné realitě. Ta jakoby zamrzla před desítkami let.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Nový občanský zákoník by se měl znovu změnit. V kodexu jsou problematická místa

Nový občanský zákoník platí čtvrt roku. Ukazuje se ale, že kodex, který ovlivňuje každodenní život lidí, není úplně dokonalý. Už v polovině letošního roku by se proto některé jeho části měly změnit. Ministerstvo spravedlnosti se zaměří na problematické oblasti, u kterých se v praxi ukazuje, že nejsou jednoznačné. Například jde o udělování plné moci pro firmy, krizovou péči nebo bydlení. Komplexní novelizace občanského zákoníku pak začne platit od příštího roku.

|Marek Augustin |Fotbal

Šeterle nesouhlasí s kroky Slavie a v klubu končí

Generální ředitel fotbalové Slavie Jaromír Šeterle rezignoval na svou funkci. Protestuje tak proti tomu, že sportovní ředitel Karol Kisel minulý týden odvolal za jeho zády trenéra Miroslava Koubka. Klub ještě bude se Šeterlem o jeho rozhodnutí jednat, funkcionář si ale za svým krokem stojí.

|Petr Jansa |Ostatní sporty

Formule 1 prošla změnami. Zavedení turbomotorů o objemu 1,6 litru vzbuzuje ohlas

Motory 1,6 s turbem, osmistupňová převodovka s jedněmi převody pro celou sezónu, podstatně nižší špička monopostu nebo užší přední křídlo. To jsou nejzásadnější změny monopostů formule 1 pro letošní sezónu. S nimi vyjeli tento týden piloti na první testovací kilometry na okruhu ve španělském Jerezu. Nejdiskutovanější změnou je ovšem zavedení nových motorů a limitu paliva 100 kilogramů na závod.