změny

změny v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Sobotka převzal protibabišovskou rétoriku, reaguje Babiš. On ani Bělobrádek ministry měnit nebudou

Předsedové hnutí ANO Andrej Babiš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o změnách ministrů svých stran neuvažují. Řekli to po oznámení premiéra a šéfa třetí koaliční strany ČSSD Bohuslava Sobotky, který v pátek v dopisu členům strany avizoval, že by do měsíce mohl vládní tým obměnit. Udělat to chce na základě schůzek, které s ministry absolvuje v příštích dnech.

|Marie Bastlová |Zprávy z domova

V protikuřáckém zákonu jsem protlačil desítky změn, chlubí se lobbista Kunštek

Když na konci května zamítla Poslanecká sněmovna takzvaný protikuřácký zákon, nešetřil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD ostrými slovy. On i premiér Bohuslav Sobotka obvinili poslance, že podlehli tlaku tabákové lobby, která mohla slavit vítězství. Český rozhlas teď zmapoval, že někteří poslanci skutečně v kontaktu s lobbisty byli. Komunistický zákonodárce Václav Snopek dokonce předložil několik pozměňovacích návrhů, které mu přinesl zástupce Asociace hotelů a restaurací, lobbista Martin Kunštek. A podobných poslanců bylo zřejmě více.

Praha změní většinu tramvajových linek. O úpravách se má ještě diskutovat

| ČRo, Mirko Kašpar |Regiony

Praha chystá výrazné změny v tramvajové dopravě. Organizace Ropid, která má plánování MHD v metropoli na starost, dnes oficiálně zveřejnila dva hlavní návrhy změn – z nich pak po dohodě s jednotlivými radnicemi vybere tu nejpřijatelnější. Vypracovala také jeden návrh doplňkový. Český rozhlas získal všechny návrhy ještě před zveřejněním.

|Ondřej Houska, Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová |Zprávy ze světa

Británie nemůže diskriminovat občany jiných států unie, říkají EK i Sobotka

Británie nemůže požadovat takové změny ve fungování Evropské unie, které by diskriminovaly občany jiných zemí osmadvacítky. Tak dnes na požadavky britského premiéra Davida Camerona reagovala Evropská komise i česká vláda. Londýn chce mimo jiné omezit dávky pracovníkům z jiných členských států EU. O tom, jak dalece vyjdou ostatní státy unie Britům vstříc, by měla rozhodnout jednání v příštích měsících.

|Vít Pohanka, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

PiS má v Sejmu většinu. Měnit chce sociální dávky, daně i školství

V nedělních volbách v Polsku zvítězila konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). V novém Sejmu, tedy dolní komoře parlamentu, bude mít většinu 235 ze 460 mandátů. Strana tak bude schopna sestavit jednobarevnou vládu bez koaličních partnerů, což je vůbec poprvé v historii demokratického Polska po roce 1989. Už teď také PiS připravuje řadu legislativních změn. Týkat se budou sociálních dávek, daní i školství.