USA 0:1 Česko

Znečištění vody

|David Koubek |Příroda

Zátoka Guanabara v Rio de Janeiru je plná odpadu a fekálií. Do olympiády se ji vyčistit nepodaří

Přestože přihláška k pořádání olympijských her v brazilském Rio de Janeiru obsahovala slib podstatně vyčistit zátoku Guanabara, radnice ani místní vláda velmi pravděpodobně závazek nesplní. Známý aktivista se proto rozhodl poslat fotodokumentaci znečištění rozsáhlé zátoky prokuratuře. Chce, aby zasáhla proti nečinnosti úřadů. Na břehu znečištěného moře zároveň uspořádal i demonstraci proti znečištění zátoky.

|Tomáš Mařas |Regiony

Pitnou vodu v Lindavě na Českolipsku už neohrozí povodně ani jarní tání

V Lindavě na Českolipsku už nemusí mít strach o pitnou vodu. Pro tamní obyvatele je zatím jediným zdrojem pitné vody ta, kterou si čerpají z vlastních studní. Ty ale pravidelně při povodních nebo jarním tání a rozvodnění potoka zaplaví splašky z vyplavených septiků. Situace se změní během několika týdnů, kdy se obyvatelé Lindavy začnou připojovat na nový vodovod.

|Kateřina Procházková, David Bernardy |Zprávy ze světa

Čínu opět zahalil smog, viditelnost na pekingském letišti klesla na pět metrů

Sedmdesát čtyři čínských měst trápí znečištění. Mezi nejhůře postiženými je opět metropole Peking. Viditelnost na tamním letišti dokonce klesla na pět až deset metrů a letecké společnosti proto zrušily asi dvě stovky letů. Chaos zavládl i na silnicích. Za znečištění podle oficiálních představitelů může pyrotechnika, kterou během oslav lunárního nového roku Číňané odpalovali. Podle odborníků je ale příčin více.

|Vědunka Lunardi, Jitka Malá, Kateřina Kozmová |Zprávy ze světa

Itálie si připomíná první výročí ztroskotání výletní lodi Costa Concordia

Dnes je to přesně rok ode dne, co si kousek od pobřeží ostrova Giglio rozpárala o útes dno výletní loď Costa Concordia. Vrak stále zůstává na místě. Na ostrově se sešlo několik tisíc lidí, kteří na lodi cestovali, pozůstalí po 32 obětech havárie i mnoho dalších lidí ke vzpomínkovým obřadům. Připomínají si mrtvé i ty, kteří na ostrově ztroskotancům pomáhali.