Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
„Lišíme se tím, že máme přísnou bezpečnostní prověrku a splňujeme stejné standardy mlčenlivosti a utajenosti jako ředitelé českých zpravodajských služeb,“ uvádí Ivana Janů.
Severokorejští hackeři napadali počítačové systémy řady technologických firem či zbrojovek. Za odhalením stojí tajné služby z Velké Británie, Spojených států a Jižní Koreje.
Podle britského listu The Guardian se izraleští zpravodajci snažili zasahovat do vyšetřování válečných zločinů u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu několik let. Izrael to však odmítá.
Bartovský by měl nahradit Jana Berouna, který zpravodajskou službu řídí od roku 2014. Šéfa Vojenského zpravodajství jmenuje ministryně obrany se souhlasem vlády.
V prvních týdnech války bylo při náletech povoleno zabít 15 až 20 civilistů. Na takovéto cíle byly navíc používány tzv. hloupé bomby. Ty ničí celé domy a zabíjí všechny lidi vevnitř.
Podle tuzemské kontrarozvědky byla v Česku předávána hotovost protisystémovým politikům z Německa, další peníze mířily na provoz proruského zpravodajského webu Voice of Europe.
Karel Procházka na Západě disponoval asi nejlepšími informacemi o tom, co se děje v Československu. Vybudoval z ničeho jednu z nejlepších zpravodajských služeb.
Biden nyní naléhá na Kongres, aby schválil další balík pomoci Kyjevu ve výši 60 miliard dolarů. Patrně jde o poslední možnost, jak doručit Ukrajině nové finanční prostředky před volbami v USA.
Podle výroční zprávy BIS bezpečnost v Česku loni nejvíce ohrožovalo Rusko. Kontrarozvědka vůbec poprvé varuje před hrozbami, které přináší automatické vytváření textů nebo obrázků umělou inteligencí.
Stále více evropských států v současné době přezkoumává rizika obchodování s Čínou. I v Belgii vstoupil v platnost nový zákon o ověřování zahraničních investic do kritické infrastruktury.
Ukrajinské síly se pokoušejí proniknout k Melitopolu z více než 70 kilometrů vzdálené vesnice Robotyne, podle představitelů amerických tajných služeb se jim to ale nejspíš nepovede.
Úřad pro zahraniční styky a informace má 32 volných pozic. Bezpečnostní a informační služba aktuálně na svých stránkách vyvěsila 37 inzerátů. Kontrarozvědky nabízí také možnost stáží.
Odpudivou praktikou StB byli takzvaní společenští agenti. „Ti měli nějak zaujmout osobu, na kterou byli zaúkolováni, pak ji svést, nafotit nebo natočit nejlíp v intimní situaci,“ popisuje badatel.
„Rusové jsou nepříjemně konfrontováni s realitou, že Česko je pevnou součástí západní koalice. Rusové na nás pořád nahlíželi jako na bývalý satelit,“ říká ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
Podle právního výkladu univerzity totiž může škola smlouvu vypovědět jen 90 dnů před vypršením platnosti. V opačném případě se automaticky o pět let prodlouží.
Civilní rozvědka dostane svůj vlastní zákon, potvrdil serveru iROZHLAS.cz ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle jejího bývalého ředitele Petra Zemana by navíc bylo namístě službu podřídit vládě.
Jak vysvětluje pro server iROZHLAS.cz právník Jiří Mulák z Univerzity Karlovy, kvůli ústavnímu nálezu z roku 2008, jsou zpravodajské informace pro účely soudního řízení nepoužitelné.
Devětadvacetiletá Duginová zemřela 21. srpna při explozi auta nedaleko Moskvy. Kyjev už dříve zapojení svých občanů či zpravodajských služeb do atentátu důrazně odmítl.
Petr Mejnek, čerstvý šéf civilní rozvědky (ÚZSI), se stýkal s Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na otázky týkající se Mlejnkova působení v čele rozvědky.
V řadách ruské armády zřejmě probíhá intenzivní čistka, jež je následkem neuspokojivých výsledků při invazi na Ukrajinu. Podle Britů to však efektivitu ruského velení ještě více sníží.
Letoun urnu s popelem někdejšího velitele československé rozvědky, který stál za atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, přepraví z Washingtonu do Čáslavi.
Po ruské invazi na Ukrajinu Česko zareagovalo dalším diplomatickým krokem, když odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně, což znamenalo další snížení početního stavu.
Někteří ruští vojáci na Ukrajině záměrně ničí vlastní vybavení, uvedl ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming. Rusové podle něj dokonce omylem sestřelili vlastní letadlo.