BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Zpravodajská služba

| dp |Zprávy ze světa

'S hňupy nepracuju.' Mladá hackerka odmítá, že by pomáhala Rusku ovlivnit americké volby

Alisa Ševčenková je známá tím, že firmám pomáhá najít chyby zabezpečení v jejich systémech. Bílý dům ji nyní ale obviňuje z toho, že byla zapojená do hackerské operace, která měla ovlivnit americké volby. Mladá Ruska to odmítá s tím, že si úřady buďto nesprávně vyložily fakta nebo se nechaly napálit. Uvedla to v rozhovoru pro britský The Guardian.

| ČRo, Jana Čermáková |Zprávy z domova

Sněmovna by měla kontrolovat všechny zpravodajské služby, odhlasovali poslanci

Poslanci udělali první krok k tomu, aby kontrolovali všechny zpravodajské služby, tedy nejen civilní kontrarozvědku BIS a Vojenské zpravodajství, ale také Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědku. V prvním kole sněmovna schválila vládní novelu zákona o zpravodajských službách, která s tím počítá. Na činnost zpravodajců by navíc mohl dohlížet také nezávislý orgán.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Zpravodajským službám se nejspíš rozšíří pravomoci, v prvním čtení s tím souhlasila PS

Zpravodajské služby budou mít zřejmě širší pravomoci. Prolomit by se mělo daňové tajemství a zrušit omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Zpravodajci by také měli mít možnost žádat informace od telekomunikačních operátorů. Vládní novelu, která má rozšíření pravomocí zpravodajských služeb umožnit, schválili v prvním kole projednávání poslanci.