žralok

|Lukáš Řezník |Zprávy ze světa

V ulicích australského Queenslandu se po silné bouři Debbie objevil žralok

VIDEO. Krátce poté, co severovýchodní pobřeží Austrálie potrápil cyklon Debbie se na ulici v Queenslandu objevil žralok. Queenslandské záchranné složky fotografii žraloka v bahně zveřejnily na sociální síti Facebook s textem „Myslíte, že je bezpečné se vrátit do vody? Nikdy nevíte, co se po vydatné bouři skrývá v bahně“. Lidé ihned začali reagovat i vtipy s odkazem na sci-fi film Žralokonádo.

|Kateřina Tesařová |Příroda

Rarita: žraločí samice partnera nepotřebovala, bez páření přivedla na svět tři mláďata

V akváriu v australském Queenslandu došlo k vzácnému jevu. Samice žraloka zebrovitého Leonie porodila tři mláďata bez předchozího spáření se samcem. Ten byl z její nádrže separován již před více než třemi roky. Původně se vědci domnívali, že si Leonie uchovala sperma svého předchozího partnera, se kterým zplodila mnoho potomků, ale genetické testy ukázaly, že mláďata mají pouze matčinu DNA.

|Dominika Píhová |Příroda

Australští ochránci přírody chtějí koupit licenci k rybolovu. Kvůli ochraně žraloků

Velmi nevšední krok se rozhodl udělat australský Světový fond na ochranu přírody. Ten v současnosti shání 100 tisíc dolarů na koupi licence na lov ryb, zejména žraloků, podél Velkého korálového útesu. Sítě, které zde podle ochránců přírody pochytají tisíce ryb ročně, chtějí odstranit a tím žraloky i další ryby chránit. Jejich záměr kritizují australští rybáři a další ochranářské organizace.