zrušení

| ČTK |Zprávy ze světa

Obamacare zvoní hrana. Trump podepsal exekutivní příkaz proti Obamově zdravotnímu programu

Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na šéfa prezidentské kanceláře Reince Priebuse.

| ČTK, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Ústavní soud obdržel návrh na zrušení inkluze. Ministryni školství zaskočil

Ústavní soud dnes obdržel návrh na zrušení takzvané inkluze ve školách. Podal ho advokát Richard Novák zastupující rodiče devíti žáků a jednoho učitele z brněnského ústavu sociální péče na Kociánce. Tvrdí, že inkluze, která ve středu prošla sněmovnou v rámci novely školského zákona, dětem s lehkým mentálním postižením spíše uškodí.

| ČTK, Jana Čermáková |Zprávy z domova

Zrušení superhrubé mzdy projedná speciální komise, dohodla se koalice

Plánované zrušení superhrubé mzdy projedná speciální komise při ministerstvu financí. Ministerstvo vede šéf hnutí ANO, své zástupce do komise však vyšlou i ČSSD a KDU-ČSL. Politici se na tom shodli na večerním jednání koaliční rady. Vláda má zrušení superhrubé mzdy v koaliční smlouvě. Zatímco však ČSSD na tomto kroku trvá, hnutí ANO ho považuje za zbytečný – podle jeho zástupců to přinese jen náklady navíc.

| ČTK, kov, Vojtěch Koval, Michaela Široká |Regiony

Dvěma buňkám ODS v Praze hrozí zrušení. Kvůli pozemkům či podpoře kontroverzní starostky

Buňkám občanských demokratů v Praze 10 a v Praze 11 hrozí zrušení. Navrhla to dnes večer regionální rada pražské ODS. Důvodem je, že zastupitelé na „desítce“ společně s komunisty podpořili zvolení Radmily Kleslové z hnutí ANO do funkce starostky. Kleslová je evidovaná jako spolupracovnice StB. V Praze 11 jsou zase problematické kauzy s prodejem pozemků, které jsou s tamními členy ODS spojovány.

|Martin Ježek |Člověk

Změna času přináší víc škody než užitku, tvrdí její kritici

Ručičky se v noci ze soboty na neděli posunou ve tři hodiny ráno zpátky na druhou hodinu. Tím se noc prodlouží o hodinu a přejde se zpět na standardní, takzvaný zimní čas. V minulosti měla změna smysl hlavně kvůli tomu, že se muselo méně svítit. Kritici teď říkají, že tento efekt se už dávno vytratil a posouvání způsobuje lidem více problémů než užitku.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Korean Air zastavil kvůli bojům mezi Izraelem a Hamásem lety do Tel Avivu

Počet palestinských obětí konfliktu mezi Izraelem a Hamásem překročil tři stovky. Více než 70 z nich jsou děti. Na izraelské straně si boje vyžádaly druhého mrtvého. Raketa vypálená z Gazy usmrtila muže z beduínské rodiny v poušti Negev. Střely nadále míří i na další oblasti Izraele. Korejské aerolinie oznámily jako první společnost přerušení letů do Tel Avivu z důvodu pokračujících vojenských operací.