Cestující loni ztratili v pražských autobusech, tramvajích a metru nejvíce věcí za posledních pět let. Majitelům se podařila vrátit zhruba třetina z nich. Nejčastěji se ztrácely osobní doklady.
V radničních skladech se hromadí mobilní telefony a tablety, které zbytečně zastarávají. Upozorňují na to třeba obce na Karvinsku. Nově totiž musí skladovat ve ztrátách a nálezech zapomenuté věci až tři roky. Moderní elektronika ale za tu dobu výrazně ztrácí hodnotu.
FOTOGALERIE ZAPOMENUTÝCH VĚCÍ. Zapomenuté batohy, mobilní telefony nebo peněženky. Cestující od začátku roku ztratili ve vlacích Českých drah zhruba tisícovku nejrůznějších věcí. Železniční dopravce se proto rozhodl usnadnit jim hledání. Zapojil se do projektu eZtraty.cz, lidé tak na jednom webu najdou všechny ztracené i nalezené cennosti.
Ztracené doklady, peněženka, klíče nebo šperk. Usnadnit hledání ztracených cenností si dává za cíl nově vznikající webová databáze eztraty.cz. Zapojují se do ní i „velcí hráči“, jako jsou obce nebo nemocnice. A o připojení se k databázi uvažují třeba i České dráhy.
Prázdný sud od piva nebo sjezdové lyže, takové předměty se nacházejí ve ztrátách a nálezech na jihlavském magistrátu. Pokud si nyní lidé pro ztracenou věc přijdou, zaplatí nově za její skladování symbolický poplatek. Loni si lidé v Jihlavě vyzvedli více než polovinu z nalezených věcí. Naopak v Českých Budějovicích mají s ukládáním ztracených věcí problém. Podle nového občanského zákoníku je musí skladovat tři roky. Radnice tak hledá prostory, kam předměty uložit.
Žáky Základní umělecké školy v Karviné čeká neobvyklý začátek školního roku. Z oddělení ztrát a nálezů dnes slavnostně převezmou vzorně zabalené housle. A ne jedny - bude jich hned sedm. Nikdo se o ně nepřihlásil a tak je město věnovalo dětem.
Originální dárek dostanou děti z karvinské základní umělecké školy. Radnice jim věnuje sedmero houslí, které skončily v městských ztrátách a nálezech. Nástroje se nejdříve objevily v zastavárně, majitel prodejny měl ale podezření, že jsou kradené. Podle posudku mají přitom vysokou cenu, a to padesát tisíc korun.
Některé obce začínají zveřejňovat věci ze ztrát a nálezů na svých webových stránkách. Občanský zákoník jim totiž ukládá, že musí udělat taková opatření, aby nález vešel v širší známost. Mezi takové obce patří například Rychnov nad Kněžnou. Lidé tam navíc mohou i sami zveřejňovat, že něco ztratili.
Města na severu Čech ještě nemají jasno, jak budou řešit agendu ztrát a nálezů. Nový občanský zákoník totiž například prodlužuje lhůtu pro uložení věcí z půl roku na roky tři.
Z nálezců ztracených věcí se podle nového občanského zákoníku stávají tak trochu detektivové. Úprava platná od nového roku říká, že pokud nějakou věc naleznete a zjistíte, komu patří, máte povinnost předat ji přímo vlastníkovi. Občanský průkaz je pak třeba odevzdat na úřad.
Na Ztrátách a nálezech na magistrátu v Mostě se jen loni objevilo kolem sedmi stovek předmětů. Lidé zapomínají a ztrácejí většinou klíče, doklady, ale i mnohem větší a bizarnější věci, například autogen nebo kyslíkovou bombu.
Pracovníci rožnovského oddělení ztrát a nálezů se v uplynulém roce setkali s velmi kuriózními předměty. Mezi zapomenutými věcmi ale nechyběla ani zvířata.
Čeští fotbaloví fanoušci včera postupně na varšavském stadionu ztráceli víru v postup českého týmu. Jiní příznivci ale zase ztratili během fandění své osobní věci. Mobil nebo klíče od domu. A právě těm poradíme, kde je hledat. Ve varšavském úřadu Ztráty a nálezy otevřeném právě pro fotbalové fandy.