Zároveň jde převážně o zvířata, která se narodila v zajetí. Jiní byli odchyceni v útlém věku. Jejich osud tak zůstává nejistý, protože jsou zvyklí na člověka a závislí na svých ošetřovatelích.
Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová, se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky. „Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo,“ popisuje.
Zvýšení nákladů o 330 milionů korun už schválili pražští radní. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, materiálů a obecná inflace. Původní cenový odhad byl z roku 2022.
„Když uděláte všechno a majitel nedodrží vaše instrukce, tak to nikam nevede. Veterinář se musí naučit pracovat s lidmi, aby mohl pomoct zvířeti,“ říká Lýdia Suková.
Ministerstvo by chtělo ještě do konce roku sterilizovat 20 hrochů a dalších 40 v příštím roce. Podle ministryně se jedná o drahou a náročnou operaci, která u každého jedince trvá šest až sedm hodin.
Lizzi Larbalestierové nejprve pro založení záchranného zařízení chyběly vhodné prostory, a proto ho provozovala provizorně, ve svém Airbnb, kde se snažila zraněným živočichům pomáhat asi devět měsíců.
V Mladé frontě Dnes se objevil článek, který tvrdí, že se Evropská unie chystá zakázat chov některých druhů křečků, plazů a papoušků. Nic takového ale v plánu nemá.
Nedostatek ryb vede i k tomu, že dnes už se nedá ve většině případů použít ani přírodní odchyt ryb pro získání genetického materiálu pro líhně. Každá líheň má vlastní chovné ryby, které obměňují.
Chov kožešinových zvířat i prodej kožešin by mohl v Evropské unii skončit. Petici s tímto požadavkem podepsalo 1,7 milionu lidí a Unie se jí teď bude zabývat.
Expozice s názvem Fantastická zvířata propojí vědecké poznatky i fantazii, staré mýty i moderní technologie. Na výstavě je na 250 exponátů zapůjčených z několika muzeí.
Vědci se snaží zachránit severního bílého nosorožce.. „Cíl Colossal Biosciences je najít ztracené genetické informace a ty použít na rozšíření nosorožce,“ řekl ředitel Safari Parku Dvůr Králové.
Kromě kostí primátů zabavili celníci také další více než tři stovky lebek a koster jiných druhů, zejména kočkovitých šelem, ještěrů či dravých ptáků. Většinou šlo o chráněné druhy.
„Obecní pasák tady není, jsou to bezúdržbové valašky, které jsou zvyklé na přírodní podmínky, takže žádnou zvláštní péči nepotřebují. Mají tady pouze vodu,“ vysvětluje Smola.
Manželé Darwinovi si u sebe doma vychovali slepici Penaut, která je nejstarší na světě. Aktuálně s nimi žije v obývacím pokoji i se svou patnáctiletou slepičí dcerou.
S přemnoženými holuby se potýká skoro každé větší město. Jeden holub průměrně vyprodukuje až dvanáct kilogramů trusu za rok, který ničí fasády domů nebo sochy.
Dešťová voda někdy teče do řek a potoků ve velkém množství. Ryby jsou vystaveny působení částic mědi, olova či zinku, případně dalších toxických látek.
Kůže těchto ryb Atlantského oceánu podle vědců funguje jako polaroid. V návaznosti na vlnovou délku okolního světla se v buňkách zvířat shlukují granulky pigmentu.
Mnohé útulky už nemohou přijímat další zatoulaná zvířata. Jejich kapacita je skoro ve všech částech Olomouce plná. Problémem se zabývají i zastupitelé města.
Zatímco zemědělci nevidí na polích hraboše rádi, jejich letošní přemnožení naopak udělalo radost ornitologům. Dostatek potravy totiž přilákal v nezvyklém počtu vzácnou sovu, kalouse pustovku.
„K invazím dochází v dobu, kdy se rozpadají reprodukční kolonie a invazní skupiny často tvoří nezkušená mláďata. Je tam obvykle minimum dospělých víceletých jedinců,“ říká Tomáš Bartonička.
V pražské zoo se narodila mláďata několika druhů kopytníků. Mezi přírůstky je kriticky ohrožená antilopa adax, takin indický, sob karelský a goral sečuánský.