zvýšení

zvýšení v textech na iROZHLASU

Zboží i služby znovu podraží, poslanci schválili zvýšení DPH na 15 a 21 procent

|Martina Spěváčková, Mirko Kašpar, ak |Ekonomika

Lidé se zřejmě budou muset připravit na další zdražování. Vláda ve sněmovně prosadila zvýšení obou sazeb DPH – od příštího roku vzrostou na 15 a 21 procent. Lidé s příjmy nad 100 000 korun měsíčně také budou platit novou „solidární daň“ ve výši 7 procent. Tyto i další změny mají pomoci stabilizovat veřejné rozpočty a snížit růst zadlužování. Proti zvýšení DPH byla opozice a výhrady mají i někteří poslanci ODS.

|Roman Chlupatý, Karolína Koubová |Ekonomika

V současné době nejsou důvody ke zvýšení úrokových sazeb, říká ekonom

Úrokové sazby se dnes měnit nebudou, hrotící se krize v eurozóně je totiž proti. Myslí si to většina analytiků, které před zasedáním vedení České národní banky oslovila agentura ČTK. Z jejího průzkumu dále vyplývá, že radní navýší sazby podle nichž se řídí úročení komerčních úvěrů nejdříve na konci tohoto roku. Část trhu se pak dokonce domnívá, že se z rekordního dna na úrovni 0,75 procenta odlepí až v roce příštím.

|Tereza Janouškovcová Bartůňková, Michaela Vydrová |Ekonomika

Zemědělci a zpracovatelé potravin se obávají možného zvýšení DPH

Podle zemědělců a zpracovatelů potravin by došlo v případě zvýšení DPH, které včera připustil premiér Petr Nečas, nejen k omezení průmyslu, ale také ke zdražení potravin. To by podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana vedlo k nákupu levnějších a méně kvalitních potravin a také k nakupování v zahraničí, uvedl v České televizi.