„Čistá minimální mzda je 15 372 korun. Je tak pod hranicí příjmové chudoby. Člověk, který ji pobírá, je tak z definice chudý,“ říká šéf odborů Josef Středula.
Na předchozím měnovém jednání na počátku května rada zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Na konci března to bylo o 0,5 procentního bodu na pět procent.
Změna reaguje na propad příjmů a zároveň zvýšení výdajů systému zdravotního pojištění. K takzvaným státním pojištěncům patří studenti, nezaměstnaní a vězni.
Průměrné navýšení důchodu ze zákon tvoří okolo 700 korun měsíčně. Zbylých 180 až 200 korun nejspíš dostanou důchodci jako doplatek k penzím. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.
Úřad ministryně Maláčové chtěl původně příspěvek zvýšit ve dvou etapách. Nejdřív by rostl příští rok o 40 tisíc korun, do konce volebního období pak ještě jednou o dalších 40 tisíc korun.
V květnu bylo vyhlášeno 63 bankrotů obchodních společností. Rovněž bylo vyhlášeno 569 bankrotů podnikatelů. V součtu jde o nejvyšší počet od července roku 2017.
Zvýšení příplatků třídním učitelům a pedagogům za specializované činnosti až na 3500 korun měsíčně, jak navrhli lidovečtí poslanci, vláda hnutí ANO v demisi patrně nepodpoří, ale ani neodmítne.
Hostem pořadu Interview Plus byl profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a bývalý předseda vládní komise pro důchodovou reformu Martin Potůček.
Pracující vězni si od neděle polepší. Od 1. dubna se jim platy zvyšují podle kvalifikace na pět a půl až čtrnáct tisíc korun měsíčně. Změna přichází skoro po dvaceti letech.
Americký prezident Donald Trump zváží zvýšení věkové hranice pro nákup poloautomatických zbraní z 18 na 21 let. Řekl to na setkání s republikánskými a demokratickými zákonodárci.
Nejméně tři miliardy korun navíc by měly příští rok dostat vysoké školy. Shodl se na tom ministr školství se zástupci školských odborů a vysokých škol. Vláda by měla rozpočet schvalovat v pondělí.
Soukromí lékaři dostanou v příštím roce o 3 procenta více. Původně to mělo být jedno procento. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví po jednání o podobě nové úhradové vyhlášky pro příští rok.
Odboráři v České rafinérské dnes vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli mzdám. Podle předsedy litvínovské odborové organizace Martina Machačného odbory vyzvou ministerstvo práce a sociálních věcí, aby určilo zprostředkovatele. Přes něj pak budou s vlastníkem rafinerie, Unipetrolem, dále jednat. Hovorům dává lhůtu dva a půl měsíce.
Ministerstvo dopravy chce až trojnásobně zvýšit pokuty za některé dopravní přestupky. Týká se to hlavně překročení povolené rychlosti, které je nejčastějším přestupkem a jednou z častých příčin dopravních nehod.
Minimální mzda v Česku by se mohla od příštího roku zvýšit na 9 000 korun. Na víkendovém sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů to přislíbil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Následně by se mohla zvedat každoročně.
1:24
|Zuzana Vlčková, Milan Kopp, Marína Dvořáková|Zprávy z domova
Minimální mzda by mohla vzrůst ze současných osmi tisíc na osm a půl tisíce hrubého. Prosazení návrhu, který dnes projedná vláda, je jedním z hlavních úkolů nového ministra práce Františka Koníčka.
Na vybraných silnicích I. třídy by mohli řidiči jezdit rychleji než dnes. Ministerstvo dopravy plánuje na těchto silnicích zvýšit rychlost ze současných 90 na 110 kilometrů v hodině. Pilotní projekt chce spustit už na podzim mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.
Lidé se zřejmě budou muset připravit na další zdražování. Vláda ve sněmovně prosadila zvýšení obou sazeb DPH – od příštího roku vzrostou na 15 a 21 procent. Lidé s příjmy nad 100 000 korun měsíčně také budou platit novou „solidární daň“ ve výši 7 procent. Tyto i další změny mají pomoci stabilizovat veřejné rozpočty a snížit růst zadlužování. Proti zvýšení DPH byla opozice a výhrady mají i někteří poslanci ODS.
Poslanci v prvním čtení schválili změny v daních, včetně zvýšení obou sazeb DPH. Ty se mají od příštího roku zvednout o jedno procento - tedy na 15 a 21 procent. Vládní úsporné návrhy teď projednají sněmovní výbory. Normy kritizuje opozice.
Vláda dnes projedná největší zvýšení dávek pro chudé za posledních 10 let. O devět procent by mohlo od ledna vzrůst životní minimum, lidé pobírající sociální pomoc by tedy dostali 3410 korun měsíčně. Na 2200 korun by mělo vzrůst také existenční minimum.
Schodek státního rozpočtu stoupl ke konci srpna na 87 miliard 300 milionů korun. Znamená to, že jen za srpen vzrostl o 43 procent. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ministerstva financí.
Úrokové sazby se dnes měnit nebudou, hrotící se krize v eurozóně je totiž proti. Myslí si to většina analytiků, které před zasedáním vedení České národní banky oslovila agentura ČTK. Z jejího průzkumu dále vyplývá, že radní navýší sazby podle nichž se řídí úročení komerčních úvěrů nejdříve na konci tohoto roku. Část trhu se pak dokonce domnívá, že se z rekordního dna na úrovni 0,75 procenta odlepí až v roce příštím.
Podle zemědělců a zpracovatelů potravin by došlo v případě zvýšení DPH, které včera připustil premiér Petr Nečas, nejen k omezení průmyslu, ale také ke zdražení potravin. To by podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana vedlo k nákupu levnějších a méně kvalitních potravin a také k nakupování v zahraničí, uvedl v České televizi.