Advokát Oršula neuspěl ve sporu s Diag Human o výši odměny. Chtěl doplatit 20 milionů

Právník Jiří Oršula nemá nárok na další miliony korun od společnosti Diag Human, kterou zastupoval ve sporu se státem. Rozhodl o tom pravomocně Vrchní soud v Praze. Oršula v žalobě tvrdil, že od firmy dostal jen deset procent z vymožené částky namísto domluvených 30ti procent. Původně tak v žalobě žádal 45 milionů korun, pak sumu snížil na 20 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diag Human - ilustrační obrázek | Foto: Emanuel Macoun

„Určitě je právně zajímavý, ale je chybný. Určitě budu podávat dovolání. Ten posun je dobrý v tom směru, že tu smlouvu ze dne 2. března 2001soud shledal za platnou. A velmi zajímavou konstrukcí došel k tomu, že přesto mi nic nenáleží,“ řekl Oršula Radiožurnálu.

Právnička společnosti Diag Human rozsudek přivítala. Firma tvrdí, že žádná dohoda o odměně, která by byla závislá na vymožené částce, neexistuje. Diag Human vyplatila Jiřímu Oršulovi v roce 2003 za právní služby přes 32 milionů korun.

Soud v rámci odvolacího řízení řešil žalobu Jiřího Oršuly na společnost Diag Human, která chtěla pro Česko zpracovávat krevní plazmu - nevyhrála ale v roce 1991 veřejnou soutěž a pak se se státem v rámci arbitrážního řízení soudila. Zastupoval ji právě Jiří Oršula.

Pro Diag Human pracoval přes 5 let a tvrdí, že společnosti původní arbitráž vyhrál a zaslouží si dohodnutou odměnu a to 30 procent z vymožené částky, kterou stát firmě vyplatil - prý mu tedy patří asi 90 milionů korun. Dostal ale jen 32 milionů korun.

Původně chtěl doplatit plnou cenu, pak ale částku snížil. Vrchní soud v Praze tedy projednával žádost o zhruba 20 milionů korun. Soud ale potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který loni v březnu Oršulovu žalobu zamítl.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme