Alespoň jsem předtančil Harapese, komentuje neúspěch ve volbách 'Čuňas' Stárek

ROZHOVOR. Těsně před branami druhého kola senátních voleb v Praze 6 skončil disident a signatář Charty 77 František "Čuňas" Stárek, jemuž dalo hlas necelých 14 procent voličů. V rozhovoru se Zpravodajským webem Českého rozhlasu uvedl, že neúspěch ho sice mrzí, avšak těší ho, že v jeho obvodu zvítězila pravice a že porazil další výraznou tvář letošních senátních voleb, tanečního mistra Vlastimila Harapese, který kandidoval za ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Stárek zavzpomínal na svou první celu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Co říkáte na to, že jste nepostoupil do druhého kola senátních voleb?
Kdybych řekl, že mě to nemrzí, lhal bych. Jsem zklamán kvůli tomu, že jsem nepomohl ODS tak, jak jsem chtěl. Jsem ale spokojen, že jsem v 63 letech zažil něco nového. Udělat takovou zkušenost je k nezaplacení. Že si pravicoví voliči na Praze 6 vybrali spíše pana Růžičku (vítěz prvního kola voleb za TOP 09 a Starosty Jiří Růžička), chápu tak, že pravice je konzervativní. Vybrat si seriózního ředitele školy místo Čuňase s jeho kontroverzí, undergroundem a kriminály, považuji za celkem normální. Nicméně mám alespoň radost, že v tom pomyslném tanečním souboji 'stardance' jsem předtančil pana Harapese a že výsledky na Praze 6 jednoznačně vyznívají pro pravou část spektra.

Udělal jste v kampani něco špatně?
Nemyslím si. Měl jsem docela prostor, abych vyjádřil, kdo jsem a jaké mám názory. A to se mi podle mě podařilo. Potom už je na voličích, jestli mě chtějí, nebo nechtějí. Nemám proč být zklamaný a klást si za vinu, že jsem třeba měl něco říkat. Nešel jsem na populistické ohlasy. Chtěl jsem ukázat svoje názory, svoje postoje, svoji minulost a svoji přítomnost.

Nepoškodila vás místy příliš ostrá rétorika? O ministrovi Jiřím Dienstbierovi jste prohlásil, že má chodit kanály, navrhl jste stavbu evropského Guantánama...
Já jsem se ještě musel hodně držet, abych nebyl ostřejší.

Nemohlo vám ubrat hlasy také spojení s ODS?
Já s ní mám nejvíc průniků. Nevím, s kým jiným než s ODS a se Svobodnými bych měl souznít. Usiloval jsem o podporu Pirátů, ale oni mě nechtěli.

Komu z vašich úspěšnějších rivalů na Praze 6 dáte hlas? Panu Růžičkovi, nebo kandidátovi ČSSD a zelených Václavu Bělohradskému?
Jednoznačně podpořím pana Růžičku. Je to člověk na pravé straně spektra. Zelení jsou v současné době podle mě ještě více nalevo než sociální demokracie a to není moje parketa.

Budete někdy v budoucnu ještě usilovat o veřejnou funkci?
Nikdy neříkej nikdy, to bych si nedovolil. Ale já ve veřejném prostoru žiji léta. Možná to není politický veřejný prostor, ale přednáším, pořádám festivaly, moderuji koncerty. Pro mě veřejný prostor nekončí, jen má jiné podoby.

 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme