ANO a ČSSD budou v Olomouckém kraji vládnout s ODS. Rozdělily si posty náměstků i křesla v radě

Vyjednavači ANO, ČSSD a ODS se dohodli na podobě koaliční smlouvy pro společnou vládu v Olomouckém kraji. Návrh smlouvy, podle kterého má být hejtmanem lídr ANO Oto Košta, o víkendu projednají krajské orgány ANO, ČSSD a ODS. Chystaná trojkoalice má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje většinu 30 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr vítězného hnutí ANO 2011 v Olomouckém kraji Oto Košta | Foto: Monika Tomášková

Smlouva by mohla být podepsána na začátku příštího týdne, řekl v pátek poslanec a člen vyjednávacího týmu ANO Ladislav Okleštěk.

„Koaliční smlouvu jsme si připomínkovali a nyní ji dáme do našich stranických struktur. Přes víkend ji budeme finalizovat, ale možná to ani nebude potřeba, protože jsme na tom hodně odpracovali," uvedl Okleštěk.

Podle dohody by vítěznému ANO mělo v jedenáctičlenné krajské radě připadnout šest míst, tři obsadí druhá ČSSD a dva zástupce má mít ODS. Vyjednavači se dohodli na tom, že hejtmanem bude Košta a jeho prvním náměstkem lídr ČSSD Jiří Zemánek.

O jednoho náměstka navíc

Návrh koaliční smlouvy podle Oklešťka počítá s tím, že počet hejtmanových náměstků vzroste z dosavadních šesti na sedm. ANO a ČSSD by měly mít po třech náměstcích a ODS jednoho. „Náměstků dosud bylo o dva méně, než je standard," podotkl Okleštěk.

Počet náměstků olomouckého hejtmana byl loni snížen z původních sedmi na šest poté, co na funkci náměstka kvůli nejasnostem ohledně více než milionového daru od několika firem rezignoval Alois Mačák z ČSSD. Jeho kompetence tehdy převzal dosavadní hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Ve hře byli i lidovci

Podle návrhu koaliční smlouvy by hnutí ANO mělo mít ve vedení Olomouckého kraje na starost dopravu, životní prostředí, sport, kulturu a volný čas a jeho hejtman sociální oblast. ČSSD kromě financí připadlo i školství a regionální rozvoj a ODS zdravotnictví.

Na koaliční spolupráci se krátce po volbách dohodlo ANO s ČSSD. Jejich zástupci poté jednali s ODS a také s KDU-ČSL, která je součástí Koalice pro Olomoucký kraj. ANO s ČSSD nakonec daly přednost ODS.

V novém zastupitelstvu Olomouckého kraje má ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj bude mít sedm mandátů. Šesti zastupiteli bude disponovat hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. Předchozí čtyři roky v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.

Volby do krajských zastupitelstev. Získané mandáty - Olomoucký kraj | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme