ANO hraje o image, ČSSD o Sobotku a malé strany testují, s kým se zkusí spojit

ANALÝZA. Zůstane Bohuslav Sobotka předsedou ČSSD, nebo se má po víkendových volbách bát vnitrostranické revolty? Vydrží hnutí ANO i po volbách zcela jednotné? Jaké pravicové strany by se mohly spojit do příštích sněmovních voleb?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslancká sněmovna 24.5.2016, Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš

Poslancká sněmovna 24.5.2016, Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

O tom všem by mohlo být jasněji už za pár dní. Víkendové krajské a senátní volby totiž zdaleka nerozhodnou jen o tom, kdo bude vládnout v krajích a kdo usedne v Senátu, ale i o další budoucnosti stran a jejich lídrů.

Bohuslav Sobotka v ohrožení

Sociální demokraté budou na jaře volit nového předsedu a Bohuslav Sobotka chce svoji pozici obhajovat. Jako úspěch si premiér stanovil zisk sedmi hejtmanů a osmi senátorů, i kdyby měl méně, ve straně zřejmě nenajde protikandidáta. Posílit by ale mohli jeho hlavní vnitrostraničtí kritici, hejtmani Michal Hašek a Jiří Zimola, pokud by ve volbách potřetí uhájili své posty.

ANO – hra o image

Hnutí ANO má v krajských volbách premiéru a oprávněně se jich celkem obává. Andrej Babiš si jako úspěch stanovil vítězství v pěti krajích a zisk tří senátorů. I kdyby ale nezískal nic, ve své pozici předsedy hnutí ANO je neohrozitelný. Hraje ale o sebevědomí a nálepku strany, která stoupá a vítězí. Vzhledem ke sněmovním volbám v příštím roce pak bude pro Babiše klíčové, aby případné koalice, ve kterých ANO zasedne, vydržely. Po komunálních volbách totiž ANO pošramotil pověst rozpad několika radničních koalic, které právě ANO vedlo.

Lidovci chtějí posílit pozici

Česko jak jsme na tom, Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Lidovci jdou do voleb poměrně klidní, výsledek si pojistili účastí svých kandidátů na širších společných kandidátkách a tím si v podstatě zajistili místa mezi krajskými zastupiteli. Předseda strany Pavel Bělobrádek, který sám ve volbách kandiduje, se i podle výsledku do konce roku rozhodne, zda bude do čela lidovců znovu kandidovat. Podle všeho ale ano.

ODS věří v restart

Občanští demokraté potřebují v krajských volbách alespoň trochu posílit a ukázat, že jsou z nejhoršího venku. Chtějí postoupit do všech krajských zastupitelstev, úspěchem by pro ně byl vstup do některé z krajských vlád a zisk aspoň nějakého senátorského postu. Podle výsledku voleb se ODS pravděpodobně začne rozhlížet po možnosti spolupráce s ostatními pravicovými stranami.

VIZITKY KRAJSKÝCH LÍDRŮ
VIZITKY KANDIDÁTŮ DO SENÁTU

Starostové a nezávislí testují pozice

V krajských volbách zkouší, jak se jim po republice bude dařit bez TOP 09, se kterou mají společný klub v Poslanecké sněmovně. Jejich smlouva ale končí letos a Starostové Petra Gazdíka se budou rozhodovat, s kým na celostátní úrovni pokračovat, nebo zda kandidovat ve sněmovních volbách samostatně. Ve volbách chtějí udržet alespoň jeden hejtmanský post, posílit zejména ve Středočeském a Zlínském kraji a získat tři senátory.

TOP 09 zkouší Kalouska

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

TOP 09 dopadla špatně v krajských volbách už před čtyřmi lety, teď si za úspěch stanovila jakékoliv zlepšení výsledku. Předseda Miroslav Kalousek by ve volbách rád ukázal, že i bez Karla Schwarzenberga v čele má strana šanci na úspěch, jenže má těžkou pozici – předvolební preference totiž 'Topce' trvale klesají. I TOP 09 chce po volbách jednat o spojenectví s dalšími pravicovými stranami pro sněmovní volby, výsledek ukáže, v jaké pozici TOP 09 do podobných jednání půjde.

KSČM – žádaná nevěsta

Komunisté obhajují velmi slušný výsledek z minulých voleb, průzkumy jim dávají naději udržet současný jeden hejtmanský post. To hlavní je ale čeká při skládání krajských koalic. Zatímco roky se strany bály o spolupráci s KSČM byť jen hovořit, letos se o ni dopředu přetahují současní partneři z ČSSD se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Kdo proti islámu a migrantům

Hnutí svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury soupeří v podzimních volbách o to, kdo bude jedničkou mezi stranami s protiislámskou a protiimigrantskou rétorikou. Okamurovi ale ve volbách pomáhá spojení s bývalými zemanovci, Stranou práv občanů, kteří chtějí udržet současné pozice v několika krajích.

Magnát ve volbách

Výsledek voleb bude důležitý ukazatel také pro majitele hazardní skupiny Synot, senátora Ivo Valentu. Ten kandiduje ve Zlínském kraji za Stranu soukromníků. Ve volbách spojil soukromníky se svobodnými. Do voleb investoval velké peníze a chce uspět napříč republikou. Když se mu to podaří, chce Valenta kandidovat v roce 2017 do sněmovny. Je připraven financovat ty pravicové strany, které by byly ochotné se kvůli tomu do voleb spojit. Dnes Valenta kromě soukromníků a svobodných sponzoruje ještě ODS.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme