Aplikace zachránila stovky zvířat před jistou smrtí. Senoseč.cz si chválí i ministerstvo

Skoro 600 zvířat se povedlo letos zachránit dobrovolníkům, myslivcům a zemědělcům. A to díky webové a mobilní aplikaci Senoseč, která ukazuje aktuální místa sklizní. Na ně se vydají dobrovolníci, aby zvířata plašili. A vyhnali je tak z polí a luk před zemědělskými stroji. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se aplikace osvědčila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srna

Srna | Foto: Jan Ševčík

„Pozdě jsem se dozvěděl o sekání, respektive jsem se to od zemědělce nedozvěděl vůbec. Posekal mi tam několik srnčat, musel jsem je utratit. Bylo to dost emotivní," popsal už dříve myslivec Petr Slaba.

Přesné statistiky, kolik zvířat a hlavně mláďat ročně zemře při senosečích, nejsou. Jen u srn odhadují myslivci 50 zabitých mláďat na tisíc hektarů travnatých porostů.

„Ta srna dá mláděti nějaký povel, když vidí nebezpečí, třeba jedoucí traktor, a uteče pryč. Srnče se instinktivně přitiskne k zemi a ani se nehne. Nějaký rachot mu nevadí. I třeba zajíček nebo bažantí slepička, která chrání vajíčka do poslední chvíle, se přikrčí, zůstane a následky jsou opravdu hrozné,“ dodává Slaba.

Webová aplikace senosec.czu.cz se už dva roky snaží tuhle situaci měnit. Jednoduše se díky ní dá vyhledat místo, kde zemědělci plánují sklizeň. Tam pak zamíří dobrovolníci a ve spolupráci s myslivci zvířata plaší.

Myslivci se obávají o stavy srnčí zvěře. Část mláďat pravidelně hyne při sečení

Číst článek

K dispozici mají i mobilní verze. Jednu z nich vymysleli Jakub Podroužek a Ladislav Böhm, studenti České zemědělské univerzity.

„Bude seč, zemědělec to do aplikace zadá, a dobrovolníci, nebo myslivci se přihlásí a pomohou vyhánět ta zvířata a zachránit je,“ říká Podroužek.

„Účelem bylo, že jsme chtěli uživatelům té webové aplikace poskytnout možnost zadávat ty údaje i z mobilu,“ doplňuje ho Böhm.

Díky zmíněné aplikaci a webovému portálu se letos podle ministerstva životního prostředí podařilo před smrtí zachránit na 600 zvířat, z toho skoro dvě stě mláďat. To je třikrát víc než v roce 2015. Aplikace má už na tři tisíce uživatelů.

„Takže se velmi dobře povedlo nalákat další tisíce účastníků,“ dodává ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministerstvo bude podporovat projekt i nadále, nevylučuje ani finanční příspěvek.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme