Babiš rozšiřuje svůj byznys s umělým oplodněním a chystá se na pražskou burzu

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který vlastní 40 procent českého trhu s umělým oplodněním, chce se svým společníkem Jozefem Janovem koupit ještě několik klinik reprodukční medicíny. Ty pak pod hlavičkou FutureLife plánuje uvést na pražskou burzu, píše týdeník Euro. Podle Janova by se tak mohlo stát za tři roky. V dohledné době chce fond nakupovat například v Polsku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

Český trh s umělým oplodněním roste, protože na rozdíl od západních zemí u nás stojí jeden cyklus asi třetinu, tedy 80 tisíc korun. Ve Velké Británii například je to přes 200 tisíc korun. Navíc jsou některé metody v zahraničí zakázané, například v Německu umělé oplodnění s darovanými vajíčky nebo využití spermií anonymních dárců. To vše podle týdeníku ještě víc podporuje takzvanou těhotenskou turistiku.

„Babiš ve fondu Hartenberg Holding, který vlastní společně s investorem Jozefem Janovem, pod hlavičkou FutureLife soustředil celkem 14 zdravotnických firem, převážně kliniky reprodukční medicíny. FutureLife sdružuje centra Reprofit International, Gennet a Iscare, jež patří do pětice největších, a kromě nich ještě zahraniční kliniky na Slovensku, v Irsku a Londýně. Jde už o poměrně velkého hráče - v Česku Babiš ovládá téměř čtyřicet procent trhu umělého oplodnění," píše týdeník.

Cílem je podle něj vytvoření celoevropské sítě reprodukčních center, která může posílat klienty ze západní Evropy do Česka a na Slovensko. „Musíte mít podchycený celý proces, od prvotních vyšetření například v Anglii přes oplodnění v Česku až po následnou péči zase v Anglii," cituje týdeník Janova, Babišova společníka, který fond Hartenberg řídí. Z oboru zdravotnictví chce nakupovat ještě asi tři roky, než bude síť klinik hotová. V praxi to znamená udělat asi sedm akvizic.

Nákupy za hranicemi

„V následujících měsících budeme dávat čtyři až pět závazných nabídek ve zdravotnictví," říká Janov. Podle něho nicméně už v Česku není co kupovat, poohlíží se proto po okolních zemích. „Ve zdravotnictví máme kliniky na východě od Martina až po Kilkenny na západě Irska. A v prostoru mezi tím hledáme. Doufám, že v dohledné době něco koupíme v Polsku. Pokoušíme se i v Německu a Irsku," dodává.

„Věřím, že za tři roky budeme připraveni jít na burzu. Je to něco, o čem seriózně uvažujeme," říká Janov, podle něhož by se prodávala asi třetina skupiny FutureLife.

Střet zájmů?

Ministr Babiš je podle týdeníku Euro v tomto oboru svého podnikání v konfliktu zájmů. Jeho vládní strana ANO spolurozhoduje o legislativě, která by zvýhodnila tento byznys. Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD totiž navrhuje, aby se o pět let zvýšil věk, do kterého bude ženám umělé oplodnění hrazeno. Marksová chce zvýšit i počet hrazených pokusů.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme