Babiš vyvázne bez trestu. Chyby v jeho majetkovém přiznání jsou promlčené

Městský úřad v Černošicích má na stole podnět na prošetření nesrovnalostí v majetkovém přiznání ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Nyní musí prověřit, zda skutečně došlo ke spáchání přestupku a zda není případně už promlčený. Podle platné legislativy odpovědnost za přestupek zaniká po roce. Záležitost tak úřad nejspíš odloží. Šéfovi státní kasy by přitom podle zákona o střetu zájmů hrozila až padesátitisícová pokuta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | Foto: Filip Jandourek

„Podnět dorazil. Mám dovolenou, tak jeho obsah ještě neznám," uvedla Bohumila Budková, tajemnice městského úřadu, pod který Babiš s bydlištěm v Průhonicích spadá.

Černošický úřad musí podle tajemnice nyní nejdříve zkontrolovat, zda má k dispozici všechny relevantní dokumenty. Poté prověří, zda „jsou naplněny zákonné znaky přestupku". I kdyby však úřad přestupek potvrdil, podle zákona o přestupcích je již promlčený.

Babišovo majetkové přiznání bude řešit přestupkový úřad. Ministrovi hrozí pokuta 50 tisíc

Číst článek

Podnět podle místopředsedy mandátového a imunitního výboru Martina Plíška (TOP 09) míří na majetkové přiznání za rok 2014. To Babiš ve sněmovně odevzdal v červnu následujícího roku. Od možného spáchání přestupku tak uplynuly už téměř dva roky.

„Zákon o přestupcích obsahuje ustanovení o zániku odpovědnosti za přestupek, kdy stanovuje, že přestupek nelze projednat, pokud od jeho spáchání uplynul jeden rok," popsal Lukáš Horňáček z advokátní kanceláře Štourač & Benešová. Úřad by tak měl podle něho věc odložit.

Promlčecí lhůta za přestupky se má přitom podle novelizace zákona od července zpřísnit. Nově budou fungovat dvě sazby – jeden a tři roky. Tříletá sazba má platit pro takové přestupky, u nichž hrozí ze zákona pokuta 100 000 korun a více.

Od září se zpřísní také sankce za chybné majetkové přiznání. Dle novely zákona přezdívaného „lex Babiš" budou moci úřady udělit pokutu až do výše půl milionu korun. Podat „přesné, pravdivé a úplné" majetkové přiznání politikům ukládá zákon o střetu zájmů.

Pokuty jsou v řádu tisíců

Pokud by úřad přestupkové řízení přitom skutečně zahájil, Babišovi by za chyby v dokumentech hrozila pokuta až 50 tisíc korun. Ta však dosud nepadla, běžné jsou spíš drobné částky.

„V praxi udělované sankce jsou minimální – od napomenutí po jednotky tisíc. Častým výsledkem je i odložení věci.“

Lukáš Horňáček (advokát)

„S ohledem na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu lze dojít k závěru, že v praxi udělované sankce jsou minimální – od napomenutí po jednotky tisíc. Častým výsledkem je i odložení věci," popsal dále specialista na přestupkové právo Horňáček.

Podnět k městskému úřadu v Černošicích minulý týden podali poslanci z mandátového a imunitního výboru, který má příjem a kontrolu majetkových přiznání zákonodárců na starosti. Nesrovnalostmi v Babišových dokumentech se zabývali z popudu šéfa kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) zkraje dubna.

Chyba nezkušené účetní

Příjmy, které Babiš přiznal v majetkovém přiznání, totiž nesedí s příjmy, které uvedl v „auditu", jak upozornil iROZHLAS.cz. Zatímco v dokumentech pro sněmovnu uvedl, že v roce 2014 vydělal 201 milionů po zdanění, podle zprávy auditorů to bylo 175 milionů. Jeho příjmy se tak liší o 26 milionů korun.

Babiš rozpor už dříve vysvětloval chybou nezkušené účetní. Ačkoli se v majetkovém přiznání píše, že jde o mzdu po zdanění, podle ministra šlo o hrubý příjem. Své stanovisko před jednáním výboru zopakoval také v dopise adresovaném poslanci Romanu Procházkovi z hnutí ANO.

Příjmy uvedené v obou dokumentech Andreje Babiše ale i tak nesedí, jak upozornil šéf kontrolního výboru Koníček. Poslanci z mandátového a imunitního výboru proto odhlasovali, aby věc prošetřil příslušný úřad.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme