Babiš vyvázne bez trestu. Chyby v jeho majetkovém přiznání jsou promlčené
Městský úřad v Černošicích má na stole podnět na prošetření nesrovnalostí v majetkovém přiznání ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Nyní musí prověřit, zda skutečně došlo ke spáchání přestupku a zda není případně už promlčený. Podle platné legislativy odpovědnost za přestupek zaniká po roce. Záležitost tak úřad nejspíš odloží. Šéfovi státní kasy by přitom podle zákona o střetu zájmů hrozila až padesátitisícová pokuta.
„Podnět dorazil. Mám dovolenou, tak jeho obsah ještě neznám," uvedla Bohumila Budková, tajemnice městského úřadu, pod který Babiš s bydlištěm v Průhonicích spadá.
Černošický úřad musí podle tajemnice nyní nejdříve zkontrolovat, zda má k dispozici všechny relevantní dokumenty. Poté prověří, zda „jsou naplněny zákonné znaky přestupku". I kdyby však úřad přestupek potvrdil, podle zákona o přestupcích je již promlčený.
Babišovo majetkové přiznání bude řešit přestupkový úřad. Ministrovi hrozí pokuta 50 tisíc
Číst článek
Podnět podle místopředsedy mandátového a imunitního výboru Martina Plíška (TOP 09) míří na majetkové přiznání za rok 2014. To Babiš ve sněmovně odevzdal v červnu následujícího roku. Od možného spáchání přestupku tak uplynuly už téměř dva roky.
„Zákon o přestupcích obsahuje ustanovení o zániku odpovědnosti za přestupek, kdy stanovuje, že přestupek nelze projednat, pokud od jeho spáchání uplynul jeden rok," popsal Lukáš Horňáček z advokátní kanceláře Štourač & Benešová. Úřad by tak měl podle něho věc odložit.
Promlčecí lhůta za přestupky se má přitom podle novelizace zákona od července zpřísnit. Nově budou fungovat dvě sazby – jeden a tři roky. Tříletá sazba má platit pro takové přestupky, u nichž hrozí ze zákona pokuta 100 000 korun a více.
Od září se zpřísní také sankce za chybné majetkové přiznání. Dle novely zákona přezdívaného „lex Babiš" budou moci úřady udělit pokutu až do výše půl milionu korun. Podat „přesné, pravdivé a úplné" majetkové přiznání politikům ukládá zákon o střetu zájmů.
Pokuty jsou v řádu tisíců
Pokud by úřad přestupkové řízení přitom skutečně zahájil, Babišovi by za chyby v dokumentech hrozila pokuta až 50 tisíc korun. Ta však dosud nepadla, běžné jsou spíš drobné částky.
„V praxi udělované sankce jsou minimální – od napomenutí po jednotky tisíc. Častým výsledkem je i odložení věci.“
Lukáš Horňáček (advokát)
„S ohledem na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu lze dojít k závěru, že v praxi udělované sankce jsou minimální – od napomenutí po jednotky tisíc. Častým výsledkem je i odložení věci," popsal dále specialista na přestupkové právo Horňáček.
Podnět k městskému úřadu v Černošicích minulý týden podali poslanci z mandátového a imunitního výboru, který má příjem a kontrolu majetkových přiznání zákonodárců na starosti. Nesrovnalostmi v Babišových dokumentech se zabývali z popudu šéfa kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) zkraje dubna.
Chyba nezkušené účetní
Příjmy, které Babiš přiznal v majetkovém přiznání, totiž nesedí s příjmy, které uvedl v „auditu", jak upozornil iROZHLAS.cz. Zatímco v dokumentech pro sněmovnu uvedl, že v roce 2014 vydělal 201 milionů po zdanění, podle zprávy auditorů to bylo 175 milionů. Jeho příjmy se tak liší o 26 milionů korun.
Babiš rozpor už dříve vysvětloval chybou nezkušené účetní. Ačkoli se v majetkovém přiznání píše, že jde o mzdu po zdanění, podle ministra šlo o hrubý příjem. Své stanovisko před jednáním výboru zopakoval také v dopise adresovaném poslanci Romanu Procházkovi z hnutí ANO.
Příjmy uvedené v obou dokumentech Andreje Babiše ale i tak nesedí, jak upozornil šéf kontrolního výboru Koníček. Poslanci z mandátového a imunitního výboru proto odhlasovali, aby věc prošetřil příslušný úřad.