Bolest zad by se mohla zařadit mezi nemoci z povolání. Rozhodne o tom vláda

Zaměstnavatelé se obávají, že by mezi oficiální nemoci z povolání měla přibýt bolavá záda. Konkrétně problémy s bederní páteří. Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozhodnutí bude na vládě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolest zad by se mohla zařadit mezi nemoci z povolání. | Foto: Fotobanka Pixabay

Ministerstvo práce tvrdí, že i jiné evropské státy uznávají bolesti zad jako nemoc z povolání, tvrdí deník E15. Seznam nemocí se podle úřadu musí obměnit proto, že nové technologie a pracovní postupy přinášejí nová pracovní rizika a nemoci.

Zaměstnavatelé by museli platit zaměstnancům s bolavými zády z povolání dorovnání mzdy při nemocenské. To ale není všechno. Museli by platit i náhradu za bolest a takzvané ztížení společenského uplatnění a případně odstupné.

O obava panuje také ve spojitosti s žádostmi, u kterých se nakonec nová nemoc z povolání neprokáže. I kdyby se ale prokázala jen u pár desítek lidí ročně, žadatelů s bolestmi zad, které bude nutné prověřit, může být násobně víc. Nová nemoc z povolání by se týkala hlavně zaměstnanců, kteří manipulují s těžkými věcmi.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme