Brno bude bez Uberu, sdílenou taxislužbu zakázal soud

Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber předběžným opatřením provozovat v Brně taxislužbu za podmínek, za jakých ji nyní nabízí. Podle soudu porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje. Nesmí poskytovat službu v případech, že řidiči k tomu nebudou mít oprávnění, auto není označené jako taxi a nenese název společnosti či nemá taxametr.

Brno (Aktualizováno: 16:46 18. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo aplikace Uber na chytrém telefonu. | Zdroj: Reuters

Firmě Uber soud zakázal provozovat nebo zprostředkovávat své služby, pokud nesplní všechny povinnosti, které platí pro běžné taxislužby. Jde především o povinné taxametry nebo zkoušky z místopisu, které většina řidičů pod společností Uber nemá.

Společnost tvrdí, že je ani nepotřebují, protože prý neprovozují taxislužbu, ale sdílenou přepravu osob. Podnikají ji prý v souladu s evropskými směrnicemi o sdílené ekonomice. Proti rozhodnutí soudu se proto podle mluvčí Miroslavy Jozové odvolá.

„V tuto chvíli nemáme veškeré informace, nicméně nás toto rozhodnutí mrzí a zaskočilo nás, a samozřejmě se budeme proti tomuto rozhodnutí odvolávat," vysvětlila.

Rozhodnutí je nepravomocné proto, že je firma zatím nedostala. Zákaz začne platit za několik dní, až bude usnesení přeložené do nizozemštiny a doručené do tamního sídla firmy.

Žaloba ze strany konkurence

Pro cestující není mezi Uberem a běžným taxíkem prakticky žádný rozdíl. Uber si však lidé můžou zavolat jenom přes aplikaci pro chytré mobilní telefony. Jeho řidiči navíc nedodržují přísná pravidla jako taxikáři, a tak můžou nabídnout nižší ceny.

Brněnský magistrát v úterý zveřejnil také materiály, které řidiči dostávají, a z nich vyplývá, že je zatím firma dotuje. Kromě magistrátu se takové chování nelíbí hlavně konkurenčním taxikářským firmám. Jedna z nich proto firmu zažalovala.

Uber začíná fungovat v Brně. Taxikáři už poslali magistrátu stížnost

Číst článek

Prvním rozhodnutím v soudním sporu je právě zveřejněné předběžné opatření o zákazu činnosti ve stávající podobě. Brněnští politici s tím, že způsob, kterým firma ve městě podniká, je obcházením zákona a místní vyhlášky, souhlasí.

Magistrát za necelé dva měsíce, kdy Uber v Brně funguje, řešil víc než stovku podnětů. Řidiče, kteří vozí lidi bez patřičných povolení, úředníci pokutují.

„Byť ta služba je možná využívána hojně, tak dokud nebudou splňovat předpisy v České republice, tak to nelze tolerovat. Pokud bychom to tolerovali, tak bychom udělali převrat v respektování právních předpisů v České republice jako takových," řekl primátor Petr Vokřál z hnutí ANO.

Město Brno nechce Uber vyhnat, ale donutit ho dodržovat stejná pravidla jako splňují ostatní taxislužby. Stejný cíl mají politici i v Praze, na kterou se ale brněnské rozhodnutí nevztahuje. V dalších českých městech zatím celosvětová firma Uber nefunguje.

 

Tomáš Jelen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme