Brno ocenilo Bradyho symbolicky na Špilberku. Doufám, že jsme probudili demokracii, řekl pamětník holokaustu

Pamětník holokaustu Jiří Brady v pondělí převzal Pamětní list a medaili od primátora města Brna. Vedení města vybralo k slavnostnímu předání symbolicky hrad Špilberk jako náhradu za Pražský hrad, kam nebyl Brady na předávání vyznamenání pozván. Brno se rozhodlo ocenit Bradyho osvětovou činnost na podporu demokracie. O té také při ceremoniálu sám mluvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Brady převzal v Brně od primátora Petra Vokřála pamětní list a medaili jako poděkování za svou osvětovou práci. Brady přežil holokaust a podával o něm celý život svědectví. | Foto: ČTK, Václav Šálek

„To nejsou jen medaile a obraz a všechno možné. Nikdy se mi v životě nic takového nestalo a nikdy jsem nic takového nečekal. Ale mám radost, že ta demokracie tady přece jen žije, a doufám, že jsme ji probudili,“ řekl oceněný Brady.

Během svého pobytu v ČR dostal Brady několik ocenění. Zpět do Kanady by měl odletět v úterý.

Podnětem k řadě ocenění pro Bradyho se stal spor kolem neudělení státního vyznamenání tomuto pamětníkovi holokaustu. Aféru odstartovalo vyjádření ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), podle nějž mu prezident Miloš Zeman pohrozil, že jeho příbuzného Bradyho vyškrtne ze seznamu oceněných, jestliže se ministr sejde s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou při jeho nedávné návštěvě ČR. Herman Zemanovi nevyhověl, Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo.

Mišík, Vyskočil i Brady. Koho posluchači Českého rozhlasu nominovali na státní vyznamenání?

Číst článek

Hrad souvislost popírá. Bradyho následně ocenili premiér, sněmovna, některá města i olomoucká Univerzita Palackého.

„Myšlenka předat ocenění panu Bradymu na hradě Špilberku má svoji symboliku. Je pro nás velkou ctí, že jsme ho mohli přivítat a předat mu list jako výraz úcty. Je pro nás vzorem," uvedl Vokřál.

ČTK, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme