Byl okouzlující a měl charisma, vzpomíná na Havla bývalý izraelský velvyslanec

Na Václava Havla si v den jeho nedožitých 80. narozenin zavzpomínal také Joel Šer – první izraelský velvyslanec v polistopadovém Československu. Do Prahy přijel na podzim 1990, kdy se obnovily vztahy mezi oběma zeměmi. Havel ho tehdy oslovil svým intelektem i neformálním chováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joel Šer popsal setkání s Havlem za milník ve vztazích mezi Českem a Izraelem | Foto: Štěpán Macháček

Joel Šer se s Václavem Havlem setkal brzy po svém příjezdu do Prahy, rychlým shledáním s tehdejším prezidentem byl zaskočený. „Velvyslanci často čekají celé týdny, aby mohli předat pověřovací listiny. Mě Havel přijal po dvou dnech," vzpomíná bývalý velvyslanec.

Obnovení diplomatických vztahů s Izraelem bylo podle něj pro Václava Havla důležité. Symbolizovalo totiž osvobození se od sovětského diktátu. Zastávat velvyslanecký post ve střední Evropě, ve které se děly tak hluboké změny, byla pro diplomata velká výzva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelský velvyslanec vzpomínal na Havlovu osobnost i politickou situaci v porevolučním Československu

„Když mě Havel poprvé přijal, byl opravdu okouzlující. Sice kouřil jednu cigaretu od druhé, měl ale charisma. Byl to velmi příjemný rozhovor,“ uvedl Joel Šer.

Vybavil si také Havlovu nelibost při jeho zmínce o Milanu Kunderovi. „Havlovi se to moc nelíbilo, když jsem mu vykládal, že jsem si před příjezdem na post velvyslance do Československa přečetl celého Kunderu. Řekl mi, že Kundera v zemi během komunistické vlády nežil, nebyl to tedy žádný disident a odpůrce režimu.“

Václav Havel budil v diplomatickém světě pozdvižení svým neformálním chováním, Joel Šer to ale vnímal pozitivně.

„To na něm právě bylo sympatické. Podepisoval se srdíčkem, což odpovídalo jeho osobnosti, také dopisy psal nejen svým intelektem, ale také srdcem."

Faktickou moc ale podle Joela Šera Václav Havel ztrácel s tím, jak se blížil zánik federace. Nedokázal tak prý zabránit některým krokům, které byly v rozporu s izraelskými zájmy.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme