'Černí baroni ukončí činnost kvůli věku, nejmladšímu členovi je 85,' říká předseda

Přestože mají hodně členů, jsou podle svých slov příliš staří, aby dál pokračovali v činnosti. Proto bude středeční jedenáctý sjezd Svazu pomocných technických praporů v Praze pravděpodobně posledním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník v Karviné připomíná vojenské tábory nucených prací v éře komunistického Československa

Pomník v Karviné připomíná vojenské tábory nucených prací v éře komunistického Československa | Foto: Ondřej Žváček, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Očekává se, že svaz ukončí činnost ještě letos. Stejně jako to v uplynulých měsících udělali delegáti České i Moravskoslezské organizace.

Podle předsedy svazu Jana Deckera je důvodem vysoký věk členů. „Náš zdravotní stav už není tak dobrý, abychom mohli vykonávat tyto funkce. Nejmladšímu členu je pětaosmdesát. Sice máme ještě přes dva a půl tisíce členů, ale bohužel ten věk nám neumožňuje, abychom pokračovali v činnosti,“ řekl Decker.

Černé barony stát za komunistickou křivdu odškodnil. Šest jich čeká na výrok soudu

Číst článek

Část oblastních sdružení ale bude pokračovat dále v činnosti. Pomocné technické prapory, které nejvíce proslavil román Miloslava Švandrlíka, fungovaly v letech 1950–54. Komunistický režim do nich pod záminkou vojenské služby posílal akademiky, továrníky, zemědělce, kněze a další. Chtěl se tak zbavit takzvaných třídních nepřátel, ideově je převychovat a zároveň využít jejich práce. V pomocných technických praporech skončily desetitisíce lidí, které stát za nucené práce postupně odškodnil.

PTP - Pomocné technické prapory | Foto: Český rozhlas

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme