Česká centra nebudou patřit pod ambasády. V příštím roce se mohou rozrůst o pět poboček

Česká centra fungující po celém světě zůstanou i nadále nezávislá. Ministerstvo zahraničí přehodnotilo návrh, podle kterého jedenáct z nich chtělo začlenit pod ambasády. Organizace, které propagují českou kulturu a jazyk v zahraničí, by se navíc měly v příštím roce rozrůstat. Půjde o pět poboček, mimo jiné v Číně, Vietnamu nebo na Kubě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České centrum ve Vídni

České centrum ve Vídni | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Kenyh

Už po dvacáté pořádalo České centrum v Londýně festival Made in Prague. Letos se navíc dostal mezi deset nejlepších týdne britské metropole. Ředitelka centra Tereza Porybná si po nedávném úspěchu oddychla, že bude organizace dál nezávislá.

„Myslím si, že je to pro česká centra a pro ten způsob práce, kterou vykonávají, jediná možnost. Nedovedu si představit, jak by to spojení fungovalo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká centra, fungující po celém světě, zůstanou i nadále nezávislá, rozhodlo ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zahraničí chtělo zhruba polovinu z 22 českých center převést přímo pod ambasády. Mělo problém s tím, že některé pobočky využívají výhody velvyslanectví a nemají jasný status. Nakonec ale od plánu ustoupilo.

„Tam kde identifikujeme drobné problémy, se je snažíme za plného provozu napravovat a žádný přesun, který by vedl třeba ke ztrátě autonomie českých center, se v žádném případě nekoná a neplánujeme ho,“ říká Jan Závešický, ředitel ústředí Českých Center příspěvkové organizace ministerstva.

Pokud na to budou peníze, chtěl by v příštím roce otevřít centra v Číně, Vietnamu nebo na Kubě. Finance chce ušetřit stěhováním některých center do prostor ambasád. V létě se do zrekonstruovaných prostor velvyslanectví přesune české centrum v Londýně.

Dejvické divadlo přivezlo část svého repertoáru do Londýna. Na představení chodí krajané i Briti

Číst článek

Nová koncepce

Česká centra také připravují novou koncepci. Chtějí nalákat víc sponzorů z řad českých firem. Propagace české kultury ve světě bude ale nadále hlavním posláním center.

„Není to jen o shánění sponzorů, jsem rád, že pan generální ředitel je s námi ve shodě, že tím jádrem zůstává prezentace kultury. Abychom prosadili realizaci akce, musíme do toho vložit i nějaké vlastní prostředky, jinak nejsme pro partnery důvěryhodní,“ myslí si ředitel Českého centra v Mnichově Ondřej Černý.

Finální koncepci českých center chce ministerstvo představit na přelomu ledna a února. Větší propojení s ekonomickou diplomacií už dřív kritizovala opoziční TOP 09.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme