Češka zadržená v Turecku už mluvila s rodinou. Do vyjednávání ale příbuzní nezasahují

Ministerstvo zahraničí dál pracuje na případu Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří v Turecku čelí obviněním z terorismu. Prioritou je pro úřad momentálně navázání přímého spojení s obviněnými a zároveň jejich propojení s rodinami. To se podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu v jenom případě už povedlo a Markéta Všelichová už se svou rodinou mluvila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Všelichová

Markéta Všelichová | Foto: zdroj: ČT24

Česká diplomacie se nyní snaží o vydání dvojice z Turecka. Čerpat přitom může už ze své předchozí zkušenosti. „Není to první případ Čechů, kteří byli zadržení v Turecku,“ sdělila Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Více detailů o předchozím případě ale sdělit nechtěla.

Obvinění, kterým Všelichová a Farkas čelí, přitom minulý týden označil turecký velvyslanec v Praze pro Zpravodajský web Českého rozhlasu za velmi vážná. Ministerstvo zahraničí zatím nehodlá upřesnit, zda už v minulosti případ Čecha obviněného z terorismu řešilo.

Zaorálek se v polovině prosince chystá do Turecka. Zabývat se bude i zadrženými Čechy

Číst článek

Klíčová je však podle Lagronové v podobných případech rychlost. „Jakmile se o obvinění dozvíme, okamžitě kontaktujeme orgány, policii, advokáta a účastníky řízení, abychom věděli od prvního okamžiku, co se přesně děje,“ vysvětluje.

Samotné vyjednávání je podle ní záležitostí diplomacie a rodina se ho neúčastní. „Spolupráce rodiny je důležitá především ve vztahu k obviněným,“ vysvětluje. „Pokud někde skončíte ve vazbě nebo si odpykáváte trest ve vězení, je morálně a psychologicky velmi důležité mít možnost komunikovat s rodinou,“ zdůrazňuje.

"V jednom případě se tak už stalo a obviněná měla možnost komunikovat se svojí rodinou," potvrdila Lagronová, že Všelichová už se svými blízkými mluvila.

Případem se plánuje zabývat i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek během své pracovní cesty do Turecka. Její začátek je naplánovaný na 12. prosince a ministr pocestuje do Ankary. Podle dostupných informací návštěvu Şirnaku, kde dvojici zadrželi, zatím neplánuje.

Podle údajů ministerstva zahraničí bylo ke konci minulého roku ve vazbě nebo ve výkonu trestu v zahraničí zhruba 940 Čechů. Většina případů se týkala drogové kriminality. Jaká je úspěšnost úřadu při dostávání Čechů ze zahraničí domů, ministerstvo upřesňovat nechce. Závisí to podle něj na druhu obvinění i zemi, ve které byli zadrženi.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme