Česko na startu elektronizace zdravotnictví. Ochrana soukromých dat vyjde stát na miliardy

S příchodem elektronizace zdravotnictví musí nemocnice a lékárny lépe a více ochraňovat citlivé údaje svých pacientů a klientů. Lékaři se třeba budou muset odnaučit posílat si údaje v emailech. Na vesnicích bude konec kartotékám s papírovými kartami. Příští rok v květnu začne platit nová směrnice EU o ochraně osobních údajů a dat. Co přesně bude obsahovat, zatím není zcela jasné, půjde ale o nejvýznamnější změnu v oblasti ochrany soukromí a osobních údajů za posledních dvacet let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Ta směrnice jak na nás dopadá tak s sebou nese poměrně velké náklady. Dochází k tomu, že se mění definice kolem toho co je citlivý a osobní údaje. Musíme všechny systémy auditovat znovu," říká vedoucí IT oddělení v pražské nemocnici MOTOL Martin Voříšek.
On a jeho tým se na novou směrnici připravují už delší dobu. Kvůli přísnějším podmínkám a novým bezpečnostním požadavkům bude nemocnice muset hledat firmu, která jí vypomůže – své vlastní lidi na to nemá.

„Pokud jde o zajišťování z hlediska lidských zdrojů, lidi nemáme a musíme to řešit externě. Další rozměr je, že zatím není k dispozici žádná sjednocující metodika," říká.

Stejně jako v dalších nemocnicích, i v Motole se často vypořádávají s kybernetickými útoky, v Česku se ale zatím žádný vážnější incident nestal. „V podstatě jako každé subjekty v poslední době asi nejrozšířenější incident bezpečnostní to je šíření virů v přílohách emailů a tak dále, to je asi to, co řešíme nejčastěji," dodává Voříšek.

Vláda podpořila přeměnu fakultních nemocnic na univerzitní. Podle Ludvíka tak zabrání privatizaci

Číst článek

Jenže nová směrnice a navíc chystaný úplný přechod na elektronizaci zdravotnictví přinese nový tlak na zdravotnická zařízení. Budou uchovávat citlivější data a ve větším objemu než doposud. Otázka je, jestli na to budou mít finance.

„Ve zdravotnictví jsou počítačové systémy důležité ale mnohem důležitější je vybavení sálů, platy doktorů a sestřiček, materiály a téměř na konci jsou systémy a vlastní zabezpečení aby je nikdo nevykrádal," říká odborník na počítačovou bezpečnost Jiří Nápravník.

Kromě nových systémů a platů dalších zaměstnanců případně externích firem budou zdravotnická zařízení platit miliony za proškolení svých lidí. Ti se budou muset naučit pracovat s větším objemem dat na nových platformách. Úplně jiná bude také úroveň zabezpečení a šifrování.

Na jednu velkou nemocnici počítá ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s ochranou údajů se zhruba 50 miliony korun. Svým organizacím už podporu slíbilo, v nejistotě teď ale žijí nestátní lékárny a ambulance.

„Nestátní lékárny se musí připravovat na dopad nových směrnic. Ty budou znamenat na jedné straně zvýšenou ochranu pacientů a bezpečnost uchování dat. To budou velké investice. V současné době je každá lékárna plně elektrizovaná a to co my od začátku říkáme státní správě – jestliže víte, že budou nutné finanční prostředky a budete podporovat státní nemocnice a lékárny, tak nezapomeňte na soukromé poskytovatele, kteří také musí dostat navýšené příjmy, aby byli schopni to zaplatit," říká prezident české lékárenské komory Lubomír Chudoba.

Jak přesně si ministerstvo zdravotnictví s problémy poradí, nevíme. Český rozhlas resort oslovil s otázkami, nedostal na ně ale odpověď. Nová směrnice o ochraně osobních údajů a dat bude v Česku platit od května příštího roku.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme