Česko na startu elektronizace zdravotnictví. Ochrana soukromých dat vyjde stát na miliardy

S příchodem elektronizace zdravotnictví musí nemocnice a lékárny lépe a více ochraňovat citlivé údaje svých pacientů a klientů. Lékaři se třeba budou muset odnaučit posílat si údaje v emailech. Na vesnicích bude konec kartotékám s papírovými kartami. Příští rok v květnu začne platit nová směrnice EU o ochraně osobních údajů a dat. Co přesně bude obsahovat, zatím není zcela jasné, půjde ale o nejvýznamnější změnu v oblasti ochrany soukromí a osobních údajů za posledních dvacet let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Ta směrnice jak na nás dopadá tak s sebou nese poměrně velké náklady. Dochází k tomu, že se mění definice kolem toho co je citlivý a osobní údaje. Musíme všechny systémy auditovat znovu," říká vedoucí IT oddělení v pražské nemocnici MOTOL Martin Voříšek.
On a jeho tým se na novou směrnici připravují už delší dobu. Kvůli přísnějším podmínkám a novým bezpečnostním požadavkům bude nemocnice muset hledat firmu, která jí vypomůže – své vlastní lidi na to nemá.

„Pokud jde o zajišťování z hlediska lidských zdrojů, lidi nemáme a musíme to řešit externě. Další rozměr je, že zatím není k dispozici žádná sjednocující metodika," říká.

Stejně jako v dalších nemocnicích, i v Motole se často vypořádávají s kybernetickými útoky, v Česku se ale zatím žádný vážnější incident nestal. „V podstatě jako každé subjekty v poslední době asi nejrozšířenější incident bezpečnostní to je šíření virů v přílohách emailů a tak dále, to je asi to, co řešíme nejčastěji," dodává Voříšek.

Vláda podpořila přeměnu fakultních nemocnic na univerzitní. Podle Ludvíka tak zabrání privatizaci

Číst článek

Jenže nová směrnice a navíc chystaný úplný přechod na elektronizaci zdravotnictví přinese nový tlak na zdravotnická zařízení. Budou uchovávat citlivější data a ve větším objemu než doposud. Otázka je, jestli na to budou mít finance.

„Ve zdravotnictví jsou počítačové systémy důležité ale mnohem důležitější je vybavení sálů, platy doktorů a sestřiček, materiály a téměř na konci jsou systémy a vlastní zabezpečení aby je nikdo nevykrádal," říká odborník na počítačovou bezpečnost Jiří Nápravník.

Kromě nových systémů a platů dalších zaměstnanců případně externích firem budou zdravotnická zařízení platit miliony za proškolení svých lidí. Ti se budou muset naučit pracovat s větším objemem dat na nových platformách. Úplně jiná bude také úroveň zabezpečení a šifrování.

Na jednu velkou nemocnici počítá ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s ochranou údajů se zhruba 50 miliony korun. Svým organizacím už podporu slíbilo, v nejistotě teď ale žijí nestátní lékárny a ambulance.

„Nestátní lékárny se musí připravovat na dopad nových směrnic. Ty budou znamenat na jedné straně zvýšenou ochranu pacientů a bezpečnost uchování dat. To budou velké investice. V současné době je každá lékárna plně elektrizovaná a to co my od začátku říkáme státní správě – jestliže víte, že budou nutné finanční prostředky a budete podporovat státní nemocnice a lékárny, tak nezapomeňte na soukromé poskytovatele, kteří také musí dostat navýšené příjmy, aby byli schopni to zaplatit," říká prezident české lékárenské komory Lubomír Chudoba.

Jak přesně si ministerstvo zdravotnictví s problémy poradí, nevíme. Český rozhlas resort oslovil s otázkami, nedostal na ně ale odpověď. Nová směrnice o ochraně osobních údajů a dat bude v Česku platit od května příštího roku.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme