Kanada 5:2 Česko

Pozor na sněhové jazyky, varují meteorologové. Sněžit bude na Moravě i ve čtvrtek

V Jeseníkách v noci napadlo až 30 centimetrů sněhu. Správci silnic do terénu vyslali všechny sypače a pluhy, přesto vozovky na Jesenicku a Šumpersku kvůli hustému sněžení ráno pokrývá vrstva sněhu a sjízdné jsou jen se zvýšenou opatrností. Na některých silnicích komplikují provoz uvízlá nákladní vozidla. V Moravskoslezském kraji je situace nejhorší na Bruntálsku. Některé silnice jsou pokryté sněhem i v Libereckém kraji.

Morava, Liberecký kraj (Aktualizováno: 13:32 19. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Během středy bude dále sněžit na Českomoravské vrchovině, na severu Moravy a ve Slezsku. Srážky bude doprovázet silný vítr a můžou se tvořit sněhové jazyky a náledí. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu. Během čtvrtka by se podle něj mělo počasí začít zlepšovat.

„Zítra už očekáváme ráno většinou zmenšenou oblačnost, během dne přibývání oblačnosti. Ještě bude doznívat Morava a Slezsko, kde očekáváme místy občasné sněžení a už během zítřejšího dne by se ta situace měla částečně zklidňovat, i když musíme počítat ve vyšších a horských polohách zvláště na Moravě s tvorbou sněhových jazyků," řekl Šopko pro Radiožurnál.

Olomoucký kraj

Na Jesenicku i na Šumpersku ani v poledne neustalo sněžení, navíc v horských oblastech i nadále fouká silný vítr. Na Jesenicku dosud napadlo až 40 centimetrů sněhu. Podle správců silnic jsou nejvyšší polohy pro kamiony zatím nesjízdné, neprojedou tudy ani osobní auta na letních pneumatikách. Nasazena je v okresu veškerá technika. Sněžení by mělo podle dispečerů ustávat dnes odpoledne.

„V Jeseníku napadlo od rána dalších deset až 15 centimetrů sněhu, nyní už tady může být tak 40 centimetrů. Spíše bych řekl, že se situace začala zhoršovat. Na všech kopcích jsou nějaké problémy. Na Červenohorském sedle se nyní vzpříčil kamion tak, že tudy projede pouze osobní auto. Na místě se snaží situaci vyřešit dva sypače a traktor," popsal situaci v poledne dispečer jesenické správy silnic. Problémy na silnicích jsou i na tahu ve směru ze Zlatých Hor na Krnov, kde provoz rovněž komplikuje uvízlý kamion, doplnil dispečer.

Na sníh si musí dát řidiči pozor také na sousedním Šumpersku, kde jsou zatím všechny silnice se zvýšenou opatrností sjízdné. I tam napadlo více než čtvrt metru sněhu a stále sněží. „Situace se nezlepšila, je to stále beze změn. V horských oblastech panuje silný nárazový vítr, sněží. Pro kamiony a osobní vozidla s letními gumami jsou momentálně nesjízdné horské oblasti, jako je Skřítek, Červenohorské sedlo, Ostružná, Ramzová, Vidly a Domašov," řekl ve 12:00 dispečer šumperské správy silnic. Doplnil, že na šumperské straně zatím není zavřena žádná silnice, místy však provoz komplikují uvízlé kamiony či dodávky.

Do Česka se vrátí zima. Od středy by mělo sněžit i v nížinách

Číst článek

 

Se sněhovou nadílkou bojuje i jesenická radnice. O vyhlášení kalamitního stavu se podle jejích zástupců zatím neuvažuje, odklízení sněhu se zatím zvládá, řekl mluvčí radnice Richard Kapustka. Technika je podle zástupců technických služeb nasazena v ulicích města podle zimního operačního plánu, cesty jsou vyčištěné a chodníky se odklízejí postupně. „Celkem je v terénu 12 strojů a 24 pracovníků včetně těch, kteří provádějí ruční čistění," uvedla Růžena Lukáčová z Technických služeb Jeseník.

Podle dopravních informací policie je silnice pro nákladní vozidla neprůjezdná od Branné na Šumpersku směrem na sedlo, důvodem je souvislá dvaceticentimetrová vrstva sněhu, osobní vozidla tudy projedou pouze se zimní výbavou. Nákladní vozidla neprojedou kvůli zbytkům sněhu a ledu ani po silnici 457 u Zlatých Hor. Neprůjezdná je také komunikace kvůli ledovce a havarovanému kamionu silnice 369 v Lipové-lázních u pošty. Silnice je podle informací Ředitelství silnic a dálnic uzavřena kvůli ledovce také z Branné směrem na Lipová-lázně. Jde zhruba o desetikilometrový úsek.

Horská služba v Jeseníkách vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí. Na horách napadlo až 40 centimetrů sněhu. Nedoporučují se hřebenové túry.

„Napadlo tady zhruba 40 centimetrů sněhu, jsou místa, která jsou zavátá, například jen za barákem máme závěj vysokou půldruhého metru. Sníh se může za větru převalovat do kotle, nový sníh napadl na podložku, na které byla tráva či zbytky sněhu. Stát se tam může cokoliv. Rozhodli jsme se proto zvýšit lavinový stupeň na dvojku," uvedl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Husté sněžení zkomplikovalo provoz hotelu Praděd na vysílači, který nyní zůstal odříznutý od světa. Jeho provozovatelé stihli ještě v pondělí odvézt auta na Ovčárnu, nyní už je cesta zcela zavátá. „Momentálně se sem nedostane nikdo, nezkušení lidé riskují, že zmrznou. S kolegou jsme sem vyjeli v 8.44 z Ovčárny se čtyřkolkou na páse, trasu 2,5 kilometru jsme jeli skoro dvě hodiny. Posledních 200 metrů jsme museli nakonec dojít pěšky. Jsou tady nafoukané až dvoumetrové závěje. Praděd je momentálně nedostupný, ani rolbou si netroufneme, jsme odříznutí," řekl provozovatel hotelu Tomáš Hrazdil.

Kvůli počasí museli v hotelu zůstat i hosté, kteří se v teď nikam nedostanou. „Kolem Pradědu už nebyla ani vločka, nyní tu leží minimálně metr sněhu. Překvapilo to i nás zkušené. Odhadujeme, že ještě půl metru spadne. Jak přestane sněžit, budeme silnici zprovozňovat, aby se sem o víkendu mohli lidé dostat. Každopádně budou zprovozněné běžecké tratě," doplnil Hrazdil.

Moravskoslezský kraj

Noční sněžení v Moravskoslezském kraji nejvíc zasáhlo Bruntálsko a Opavsko, kde do dnešního rána napadlo v průměru 15 až 20 centimetrů sněhu. Především v horských oblastech se na cestách kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silničáři na zimní provoz předělávají další techniku, řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

V některých místech regionu navíc stále sněží nebo padá sníh s deštěm, a řidiči tak musejí být velmi opatrní i kvůli snížené viditelnosti. V nižších polohách se srážky na silnicích rozpouští. „Na horách, zvláště ve vyšších polohách Jeseníků, kde sněžilo celou noc a je chladněji, se sníh drží a vlivem silného větru se mohou vytvářet sněhové jazyky," uvedla Součková.

Dodala, že silničáři se v noci soustředili především na údržbu silnic prvních tříd a přes den budou podle možností ošetřovat i silnice druhých a třetích tříd. „V okolí Hvězdy směrem na Ovčárnu se dokonce tvořila bílá tma a nedalo se rozeznat, kde končí krajnice. Dokonce nám jeden sypač mezi Rudnou a Malou Morávkou vjel do navátého sněhu, protože jeho řidič vůbec neviděl a zapadl," podotkla Součková.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Moravskoslezští silničáři pro kamiony a auta s návěsem uzavřeli úsek silnice mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Silnice je pokryta rozbředlým sněhem, který hodně klouže, a na mostě je náledí, řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

Uzávěra části komunikace bude platit až do odvolání. „Upozornění platí i pro řidiče osobních aut, kteří mají už letní pneumatiky, aby do této oblasti vůbec nejezdili," uvedla Součková.

Silnice I/56 vede z Opavy přes Ostravu a Frýdek-Místek a je jedním z hlavních dopravních tahů na Slovensko. V Beskydech prochází kolem přehrady Šance, která je zásobárnou pitné vody. Silničáři proto nemohou silnici ošetřovat chemicky, mohou používat jen štěrkový posyp. Kvůli tomu tam ale těžká nákladní vozidla mají i při slabé sněhové vrstvě v kopcích problémy.

Komplikace jsou podle mluvčí i na Opavsku, kde rovněž napadlo až do 20 centimetrů sněhu. „Místy je tam stále vrstva rozbředlého sněhu nebo se tvoří jazyky. Komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," uvedla Součková.

Také na Frýdecko-Místecku, zvláště v horských oblastech, jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. S výjimkou Bruntálska v regionu připadlo zhruba do deseti centimetrů, na většině míst okolo tří až pěti centimetrů.

Vysočina

Na Žďársku je ve středu ráno kvůli náledí řada silnic zablokovaná a neprůjezdná. Řidiči by podle policie měli vyjíždět jen v nejnutnějších případech. Na silnicích leží souvislá vrstva ledu, blokují je stojící kamiony a za nimi osobní vozidla. „Pokud to není zcela nutné, měli by řidiči cestu na Žďársko dnes odložit," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Jinde na Vysočině problémy nejsou.

„Kvůli souvislé vrstvě ledu je nesjízdná například silnice I/19 z Nového Města na Moravě na Radňovice, neprůjezdný je úsek Žďár nad Sázavou - Veselíčko. Kamion je vzpříčený u obce Budeč ve směru na Jihlavu," uvedla mluvčí. Podle Jana Petrů z dispečinku krajských silničářů pracuje v rámci možností na údržbě silnic na Žďársku 13 sypačů. V noci podle silničářů spadlo několik milimetrů sněhu, který roztál. Vlhký povrch nad ránem kvůli nízkým teplotám pod nulou zmrzl.

Podle silničářů na Žďársku jsou silnice asi od 11 hodin sjízdné. Řidiči by však stále měli věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Liberecký kraj

Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři také motoristům při jízdě v horských oblastech Libereckého kraje. V místech, kde jsou silnice mokré, je možný vznik náledí, řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. V noci se teploty v horách pohybovaly kolem minus pěti stupňů a místy silnice pokryl sníh.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Z hlavních tahů podle Pospíšila museli chemicky ošetřit silnici 10 mezi Desnou a Harrachovem. „Po úterním sněžení a následném ochlazení byla silnice namrzlá. Volali nám policisté i řidiči, že je zledovatělá, tak jsme tam vyslali sypače," uvedl Pospíšil.

Zimní údržbu silničáři nad ránem prováděli také na Horních Mísečkách a Benecku. „Sníh tam zůstal ležet na silnicích. Protože jde o úseky, které se chemicky neudržují, tak se provedl posyp inertním zdrsňujícím materiálem, aby se řidiči dostali tam, kam potřebují," řekl Pospíšil. Silnice v kraji jsou ale podle něj jinak převážně holé a suché. „Kromě Krkonoš a Jizerských hor je situace bezproblémová," dodal.

Silný nárazový vítr zastavil ráno provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. V nárazech dosahuje až 108 kilometrů v hodině, to je skoro dvojnásobek limitu. Sílu větru ale strojník lanovky jenom odhaduje, větroměr na střeše stanice totiž zamrzl, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. „Nahoře bylo minus devět stupňů Celsia," dodal.

Lanovka na Ještěd může jezdit, pokud síla větru nepřesahuje 58 kilometrů v hodině. „Podle odhadu strojníka má vítr v nárazech mezi 20 až 30 metry za sekundu (72 až 108 km/h)," uvedl Štěpán. Jezdit se zřejmě nebude až do večera, předpověď na středu není příznivá.

Zlínský kraj

V horských oblastech Vsetínska napadlo přes noc deset až patnáct centimetrů sněhu. Sněží i v nižších polohách, silničáři tak po několika týdnech opět pracují v zimním režimu. Cesty udržované chemicky jsou mokré se zbytky sněhové kaše, vozovky ošetřené posypem pokrývá ujetý sníh. Kdo se vydá do kopců, musí s ním počítat, řekl jednatel Správy a údržby silnic (SÚS) Valašska Jaromír Kořistka.

Pracovníci SÚS Valašska zprovoznili kvůli návratu zimního počasí čtyři sypače, které už měli přestavěné na letní verze jako vysavače či zametače. Doplnily tak jediný sypač, který ještě na léto nebyl upraven. Pět sypačů je tak od nočních hodin v permanenci. „Zimní údržba se musela ve vyšších polohách provádět opakovaně, nad ránem jsme museli objet i silnice v nižších polohách. Navíc stále sněží," popsal situaci Kořistka.

Hradec Králové

V horských oblastech Královéhradeckého kraje napadla několikacentimetrová vrstva sněhu a teploty klesly pod bod mrazu. Všechny silnice ráno byly se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z dat silničářů. Na silnici 309 u Deštného v Orlických horách zhruba v 5.30 sjel autobus do příkopu, při nehodě nebyl nikdo zraněn, na místě ráno pokračovaly vyprošťovací práce.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Na většině území hradeckého kraje bylo zataženo a foukal silný vítr. Hlavní silniční tahy byly suché a sjízdné bez omezení, například v Krkonoších klesla rtuť teploměru pět stupňů Celsia pod bod mrazu. Návrat sněhu donutil silničáře v úterý namontovat opět zimní výbavu. V hradeckém kraji stála zimní údržba do konce března zhruba 174 milionů korun, což bylo asi o 20 milionů více než v sezoně 2015/2016.

Pardubický kraj

Silničáři v Pardubickém kraji ve středu po dlouhé době opět museli vyjíždět odklízet sníh z vozovek. Napadl na Orlickoústecku, zejména v katastru Lanškrouna a Žamberka.

„Intenzivně pluhujeme, v oblasti Suchého vrchu se tvoří sněhové jazyky. Napadlo už asi pět centimetrů sněhu," uvedl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal. Sněžilo i v Ústí nad Orlicí a České Třebové, tam ale sníh roztál. Podle Cvrkala by řidiči neměli do vyšších poloh Orlickoústecka vyjíždět s letními pneumatikami.

Na Jesenicku napadalo až 30 centimetrů sněhu | Foto: Andrea Švubová

Jihočeský kraj

Sněžení komplikovalo sjízdnost silnic na některých místech v Jihočeském kraji. Kvůli tomu například v noci nebyla na čas průjezdná silnice I/4 mezi Vimperkem a hraničním přechodem Strážný na Prachaticku. Ve středu ráno byly všechny silnice v kraji sjízdné. Vyplývá to z dat dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Komplikace na silnici mezi Vimperkem a Strážným nastaly kolem 1.00. Na vozovce uvízl polský kamion, který blokoval dopravu. V tu chvíli na Prachaticku intenzivně sněžilo.

Středočeský kraj

Silnice ve středních Čechách jsou sjízdné, námraza byla ráno hlášena jen na Kladensku. Byla to ale lokální záležitost, řekl dispečer krajské správy a údržby silnic.

„Měli jsme výjezd na jednu silnici na Kladensku. Kolega hlásil, že tam byla nějaká lokální námraza. Jel tam sypač mezi 6.00 a 7.00. Jinak nic zásadního nebylo, sníh nepadal a bylo sucho," uvedl dispečer.

Kamila Štichová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme