Chorvatsko 0:0 Brazílie

Český unikát. Středočeská záchranka disponuje 10 mobilními ultrazvuky do kapsy

Přístroj, který se vám vejde do kapsy a přitom může zachránit lidský život. To je mobilní ultrazvuk, který je jenom o trochu větší než třeba mobilní telefon. Novinka se postupně rozšiřuje a zkušenosti s ní mají třeba záchranáři na Příbramsku a také Benešovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přenosný ultrazvuk Středočeské záchranky | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

„V přednemocniční péči je tato metoda užitečná například u tupých poranění břicha. Může nám ukázat známky krvácení do břicha,“ říká primář záchranné služby Benešov Michal Gozon. Přístroj má různé režimy snímání a přitom se vejde do kapsy.

„U Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje je situace poměrně unikátní, protože máme k dispozici deset přenosných sonografických přístrojů. V České republice, ale myslím si, že i ve světovém a evropském kontextu je to poměrně výjimečná situace,“ vysvětluje vedoucí lékař pro vědu a výzkum Roman Škulec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středočeská záchranka má k dispozici 10 mobilních ultrazvuků. Více si poslechněte v reportáži Věry Hájkové.

„Usnadňuje a zrychluje nám to práci a zlepšuje péči o pacienty. Když zasahujeme v terénu, tak v sanitce máme velmi omezený počet diagnostických prostředků. V podstatě se musíme spolehnout jen na to, co se dozvíme od pacienta nebo okolí, co na pacientovi vyšetříme očima, rukama a můžeme zhotovit záznam EKG. A to je asi všechno,“ říká Škulec.

Sonografický přístroj dává záchranářům úplně nové možnosti. „Můžeme se podívat přímo do pacienta, jestli srdce a plíce pracují správně, jestli pacient nekrvácí do břišní dutiny a podobně. Tato jedinečná možnost umožňuje rozhodnout o tom, jestli pacient potřebuje nějakou speciální léčbu a hlavně kam pacienta budeme transportovat,“ dodává Škulec.

Pokud je to třeba, zdravotníci mohou pacienta převést přímo na specializované pracoviště a ušetřené minuty mohou být rozhodující.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme