Chceme projednat vaše pročínské prohlášení, píší senátoři STAN Štěchovi. Ten souhlasí

Předsedové senátorských klubů Starostů a nezávislých a KDU-ČSL kritizují šéfa Senátu Milana Štěcha z ČSSD. Důvodem je jeho podpis pod prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů. V otevřeném dopise požadují, aby horní komora kritizované pročínské vyjádření projednala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Štěch | Foto: Jan Bartoněk

Předsedové klubů v dopise uvádí, že Milan Štěch mohl překročit ústavou dané postavení. Klub Starostů a nezávislých chce proto svolat mimořádnou schůzi. Mimo jiné i proto, že žádný se signatářů prohlášení zatím nepředstoupil před veřejnost a prohlášení nevysvětlil.

"Z veřejných zdrojů se dozvídáme, že toto prohlášení mělo být neveřejné, čili mělo mít formu diplomatického dopisu," stojí v dopise, pod kterým je podepsaný předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí Jan Horník.

Svébytnost českého národa

"Chceme vědět, kolik takových neveřejných prohlášení, jež nejsou v zájmu svébytnosti českého národa, podepsaných nejvyššími ústavními činiteli, bylo z České republiky v minulosti odesláno diplomatickou poštou kamkoliv," dodal ještě.

Prohlášení vůči Číně mělo zůstat tajné. Zveřejnění Hradem naštvalo předsedy Sněmovny a Senátu

Číst článek

Šéf Senátu Milan Štěch uvedl, že se jednání nebrání. "Diskusi k jakékoli záležitosti na plenární schůzi se nebráním, pokud o to většina senátorů bude stát," řekl pro ČTK a odmítl, že by daným prohlášením překročil své pravomoci.

Kromě Štěcha se pod pročínské prohlášení podepsal prezident republiky Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Čínu v něm upozorňují, že i když se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s dalajlamou, na strategickém partnerství obou zemí se nic nemění.

Zdůraznili v něm také, že český přístup vychází "ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí". Setkání Hermana s dalajlamou činitelé označili za "osobní aktivity", které nejsou "výrazem změny oficiální politiky".

Tomáš Bystrý, ZW ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme