Čtyři aktivisté slezli z věže elektrárny Chvaletice. Zdrželo je špatné počasí

Nejméně čtyři z jedenácti aktivistů Greenpeace slezli z chladící věže Chvaletické elektrárny, kterou obsadili v pondělí. Potvrdili to mluvčí Greenpeace i pardubické policie. Před sestupem sundali také dva transparenty, které na věž navěsili v předchozích dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté na chladicí věži chvaletické elektrárny | Foto: Josef Ženatý

Ekologická organizace Greenpeace touto akcí protestovala proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny. Sestup aktivistů zdržel vítr a špatné počasí. Před sestupem ještě nad věží vytvořili barevnou mlhu, aby symbolicky upozornili na znečištění, které elektrárna produkuje. Nyní je policie vyzve k podání vysvětlení.

Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 podstupují modernizaci za zhruba 2,5 miliardy korun. Po rekonstrukci by mohla být v provozu až do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstaven nejpozději v roce 2020. I po rekonstrukci bude celkové znečištění vyšší, než kdyby byl provoz ukončen, tvrdí Greenpeace.

Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice, protestují proti prodloužení provozu

Číst článek

Společnost Severní energetická uvedla, že nesouhlas aktivistů nechápe. Modernizace podle nich sníží počet emisí škodlivých látek i prachu. Firma mezitím vyčísluje škody, které způsobili aktivisté. Mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová v úterý uvedla, že mohou dosáhnout řádově několik miliónů korun. V případě poškození pláště chladící věže by to byly i desítky miliónů. Aktivisté se brání tím, že navrtání děr akumulátorovou vrtačkou nemůže věž příliš poškodit.

Aktivisté požadují, aby proces modernizace podstoupil hodnocení vlivu na životní prostředí EIA. Úřady je na rekonstrukci prvních dvou bloků nepožadovaly. Greenpeace požaduje, aby hodnocení proběhlo alespoň před modernizací zbývajících dvou bloků. Provoz elektrárny protest aktivistů neohrozil. Dva bloky jsou odstavené kvůli modernizaci a zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme